Vita a külképviseleti szavazásról

Egymást teszi felelőssé a kormány és az ellenzék amiatt, hogy a parlament hétfőn nem szavazta meg a választási törvénynek a külképviseleteken történő voksolás szabályozására vonatkozó módosítását. A Fidesz a korábbi megállapodás felrúgását rótta fel a kabinetnek, a belügyminiszter szerint azonban az ellenzéki párt nem hajlandó egyeztetni az ügyről.

Kis Ferenc
2004. 06. 23. 20:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétharmados többséget igénylő törvényjavaslatot a Fidesz azért nem támogatta, mert az szöges ellentétben áll a négy parlamenti párt által egy hónapja kötött megállapodással – érvelt Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke tegnap a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. Szerinte arra a helyzetre, hogy a belügyminiszter a parlamentben a Fideszre próbálta hárítani a felelősséget, az „álszent” a legenyhébb kifejezés. Ha a kormány meg akar állapodni a parlamenti pártokkal, akkor a minimum az, hogy a megkötött, aláírt megállapodást betartja – hangsúlyozta a Fidesz alelnöke.
Lamperth Mónika viszont továbbra is úgy véli, hogy a Fidesz a felelős a történtekért. A miniszter azt emelte ki, hogy a május 16-án aláírt szándéknyilatkozat után a Fidesz azt mondta: nem hajlandó az EP-választás előtt egyeztetni a kérdésről, azt javasolta, hogy őszre kell halasztani a probléma megtárgyalását. Lamperth közölte: a kor-mány ugyan a külképviseleteken történő elektronikus szavazást támogatja, de nyitott minden más értelmes megoldásra is, így például hétfőn támogatta az MDF levélben történő szavazásról szóló javaslatát. A belügyminiszter levélben kéri a frakcióvezetőket javaslataik megtételére július 15-ig, hogy a parlament az őszi első ülésén elfogadhassa a törvényt.
Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője lapunknak hangsúlyozta: pártja tisztában van az ügy jelentőségével, de nem ők, hanem a kormánypártok rúgták fel a tavaly év végén már elfogadott törvényt. Arra hivatkoztak, hogy a szavazatszámlálók külképviseleti delegálása túlságosan drága, ezzel szemben jóval több pénzbe kerül az elektronikus voksolás informatikai rendszerének kiépítése, ráadásul azt négyévente frissíteni is kell – mutatott rá Répássy. Hozzátette: a levélben történő szavazás számos alkotmányos aggályt vet fel, hiszen így nincs biztosítva az anonimitás, és visszaélésekre is alkalom adódhat. – Mi azt is szorgalmazzuk, hogy minden külföldön élő magyar állampolgár voksolhasson, így például az ötvenhatos emigránsok is, akiknek nincs magyarországi lakhelye, a baloldal azonban ezt nem fogadja el – mondta a politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.