Bár arra senki sem számított, hogy Barroso nem kapja meg a szükséges támogatást (erre korábban még nem volt példa), a frakciók többsége az utolsó pillanatig lebegtette, hogy igennel szavaz-e. Az Európai Néppárt támogatása nem volt kétséges, a szocialisták ugyanakkor megosztottak volna, és egy részük végül Barroso ellen is voksolt. A portugál politikus kritikusai főként a szociális érzékenységet kérték számon rajta, valamint az iraki háború ügyében az Egyesült Államok melletti egyöntetű kiállását nehezményezték. Az Európai Néppárt és az EP-ben a harmadik legnagyobb erőnek számító liberálisok voksaival azonban igazából senki sem számított tegnap fiaskóra. Barrosóra végül 413-an szavaztak, 251-en ellene voksoltak, 47-en pedig tartózkodtak.
Schmitt Pál, az Európai Néppárt (EPP) képviselője lapunknak nyilatkozva magyar szempontból jelentősnek nevezte a portugál politikus megválasztását, rámutatva, hogy a frissen megválasztott elnök egy Magyarországhoz hasonló nagyságú és hasonló történeti utat bejárt ország képviselője. „José Manuel Durao Barroso beszédében kiemelte, hogy szolidáris Európát akar és ez jó hír számunkra” – közölte Schmitt Pál. Hasonlóan vélekedett Szájer József, az EPP frakcióvezető-helyettese is, aki úgy vélte, hogy Barroso megválasztása a magyar érdekeket szolgálta: részben azért, mert kiállt amellett, hogy az új EU-tagállamok ne csak formálisan számítsanak tagnak, de a fejlődésükhöz szükséges pénzeket is megkapják az Európai Uniótól, másrészt mert a magyar helyzetet várhatóan jobban megértő politikus kerül az Európai Bizottság élére.
Az Európai Parlament tegnap döntött a különböző bizottságok vezető pozícióiról is. Schmitt Pál elmondta: elégedettek, és büszkék arra, hogy a Fidesz és az MDF közös európai parlamenti delegációja minden bizottságban helyet kapott. Így például Szájer József a parlament belső piaci, illetve külügyi bizottságában, valamint a külügyi bizottságon belül működő emberjogi albizottságban dolgozik majd. Schmitt Pál pedig megkapja a kulturális bizottság első alelnöki tisztségét, emellett a környezetvédelmi bizottság tagja lesz. A Fidesz–MDF-képviselőcsoport kapta az EP horvát parlamenti vegyes bizottság elnöki, s az EP román parlamenti vegyes bizottság első alelnöki tisztségét is.
A szocialisták közül Fazakas Szabolcs a költségvetési ellenőrzési bizottság elnöke lesz, Gurmai Zita a nőügyi bizottság alelnöke, Lévai Katalin pedig a polgári jogi bizottság alelnöke. A liberálisok részéről Demszky Gábor a gazdasági, illetve a költségvetési bizottságokban dolgozik, s emellett az EP horvát parlamenti vegyes bizottság tagja lesz, Szent-Iványi István pedig a külügyi bizottságban, valamint vagy a regionális fejlesztési, vagy a nemzetközi kereskedelmi bizottságban tevékenykedik majd.
Összeurópai szavazás? Szent-Iványi István és Demszky Gábor, az Európai Parlament két SZDSZ-es képviselője azt szeretné, ha az Európai Unió mind a 25 tagállamában népszavazást tartanának az EU új alkotmányáról. Az erről szóló javaslatát a két magyar képviselő tegnap Strasbourgban ismertette az újságírókkal. Mint elmondták, az indítványt előző nap már felvetették az EP liberális frakciójának ülésén, s a reagálások egyelőre vegyesek voltak: egyes liberálisok támogatták, mások viszont óva intettek a népszavazásos módszertől, attól tartva, hogy egyes országokban a lakosság – belpolitikai okokból – megbuktathatja az alkotmány ratifikálását. (MTI)