Az immár öt és fél éves euró eddigi működését és jövőbeli kihívásait értékelte tegnapi jelentésében az Európai Bizottság. Az összefoglaló hangsúlyozza, hogy az euró bevezetése nem cáfolt rá sem a bírálók és a gazdasági bénulást prognosztizálók, sem pedig a támogatók előzetes elképzeléseire.
A brüsszeli értékelés szerint a közös valuta kulcsfontosságú szerepet játszott Európa gazdasági integrációjának felgyorsításában, és az eddigi adatok alapján nyilvánvalóvá vált, hogy az euró 1999-es bevezetése fellendítette a tagországok közötti gazdasági kapcsolatokat.
A sikerek mellett az Európai Bizottság elismeri, hogy az európai valuta területén sok még a teendő, elsősorban az Európai Unióra jellemző igen lassú gazdasági növekedés miatt. Mint ismeretes, az euróövezet gazdasági bővülése tavaly mindössze 0,4 százalékot tett ki, míg a közös valutából kimaradó Egyesült Királyságban a növekedés üteme elérte a 2,1 százalékot. Az USA-ban ez az érték valamivel több mint három százalékos volt, míg Kínában a bővülés üteme meghaladta a kilenc százalékot.
Brüsszel az euróövezettel kapcsolatos kihívások közül főként az elöregedő lakosság problémájának kezelésére hívta fel a figyelmet, de fontosnak tartja az Európai Unióhoz májusban csatlakozott tíz új tagország mielőbbi integrálását is.

„Engem nem érdekel, hogy hol lesz király, csak itt ne, Pápán”