Határátkelő nyílik Szelmencen

Kisebb csoda megvalósítására vállalkozott Nagy Sándor, a Magyar–Amerikai Kongresszusi Kapcsolatok Központjának elnöke, amikor úgy döntött, erőteljes lobbitevékenységet indít Washingtonban azért, hogy megszüntesse egy magyarlakta falu sok évtizedes kettészakítását. Jelen pillanatban, úgy tűnik, jobbra fordul a szelmenciek sorsa.

Pataky István
2004. 07. 02. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvi megállapodás született Pozsony és Kijev között arról, hogy egy éven belül határátkelő nyílik a Kisszelmencet és Nagyszelmencet ma szögesdróttal kettéosztó területen. Szelmenc története a második világháború után vett drámai fordulatot, miután a szovjet–csehszlovák határ meghúzásakor az illetékesek éppen a falu közepét választották határvonalnak. A tollvonás családokat, rokonokat, barátokat, s mindenekelőtt egyazon falubéli magyarokat szakított el egymástól. A jelenleg Szlovákiához, illetve Ukrajnához tartozó falvak lakosai az 1990 utáni változásoktól várták a kedvező fejleményeket, de egészen idén márciusig semmi érdemi nem történt a szelmenciek ügyében. Akkor, az alig egy éve alakult amerikai–magyar lobbiszervezet vezetője, Nagy Sándor ellátogatott a kettészelt faluba, s lépéseket ígért a megoldás irányába. Ezt követően a lobbiszervezet kezdeményezésére az Egyesült Államok kongresszusának tagjai levelet intéztek a szlovák miniszterelnökhöz és az ukrán államfőhöz, amelyben a képviselők egy határátkelő megnyitását kérték.
A szervezetnek sikerült megnyerni a kongresszus kétszáz tagot számláló emberi jogi frakcióját is, amely április 21-én meghallgatást tartott a határátkelő ügyében. Az amerikai magyarság összefogásával sikerült megteremteni az anyagi feltételeit annak, hogy Kisszelmenc és Nagyszelmenc polgármesterei személyesen tolmácsolják falvaik helyzetét a washingtoni Capitoliumban. A meghallgatáson felszólalt az ukrán és a szlovák diplomácia képviselője is, akik kijelentették: nem elleneznék egy határátkelő megnyitását. Szlovákia washingtoni nagykövete úgy fogalmazott, hogy országa az Európai Unió döntésétől tenné függővé a kérdést. Ezt követően az amerikai kongresszus képviselői levelet intéztek Romano Prodihoz, az Európai Bizottság akkori elnökéhez, akitől szintén a határátkelő megnyitásának engedélyezését kérték. Alig egy hónappal a washingtoni meghallgatás után, Csáky Pál, a pozsonyi kormány miniszterelnök-helyettese már azt nyilatkozta, hogy a szlovák–ukrán vegyes bizottság júniusi ülésén a határnyitás részleteiről fog tárgyalni. A június14-i bizottsági tárgyaláson – az ígéretnek megfelelően – a felek megegyeztek a Nagyszelmenc és Kisszelmenc közötti határátkelő egy éven belüli megépítéséről. A kétoldalú vegyes bizottságnak július 14-ig kell újra találkoznia, a következő egyeztetésen a tervek szerint már a technikai feltételek kialakításáról fognak tárgyalni. A határátkelő várhatóan gyalogos nemzetközi határátkelőként működik majd, és a vízumért sem kell fizetniük a szelmencieknek. A döntés a szelmenci határátkelő megnyitásáról Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnöknek a Leonyid Kucsma ukrán államfővel és Viktor Janukovics kormányfővel folytatott múlt heti kijevi tárgyalásán is szóba került.
A kongresszusi magyar lobbi üdvözli Szlovákia és Ukrajna döntését, miszerint határátkelő nyílik a magyarlakta Szelmencet kettévágó államhatáron – tájékoztatta lapunkat Nagy Sándor. A Magyar–Amerikai Kongresszusi Kapcsolatok Központjának elnöke elmondta: „az a tény, hogy sikerült áttörést elérnünk egy hatvan éve elfelejtett magyarlakta falu ügyében, szerte a Kárpát-medencében reménységre adhat okot”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.