Elvi megállapodás született Pozsony és Kijev között arról, hogy egy éven belül határátkelő nyílik a Kisszelmencet és Nagyszelmencet ma szögesdróttal kettéosztó területen. Szelmenc története a második világháború után vett drámai fordulatot, miután a szovjet–csehszlovák határ meghúzásakor az illetékesek éppen a falu közepét választották határvonalnak. A tollvonás családokat, rokonokat, barátokat, s mindenekelőtt egyazon falubéli magyarokat szakított el egymástól. A jelenleg Szlovákiához, illetve Ukrajnához tartozó falvak lakosai az 1990 utáni változásoktól várták a kedvező fejleményeket, de egészen idén márciusig semmi érdemi nem történt a szelmenciek ügyében. Akkor, az alig egy éve alakult amerikai–magyar lobbiszervezet vezetője, Nagy Sándor ellátogatott a kettészelt faluba, s lépéseket ígért a megoldás irányába. Ezt követően a lobbiszervezet kezdeményezésére az Egyesült Államok kongresszusának tagjai levelet intéztek a szlovák miniszterelnökhöz és az ukrán államfőhöz, amelyben a képviselők egy határátkelő megnyitását kérték.
A szervezetnek sikerült megnyerni a kongresszus kétszáz tagot számláló emberi jogi frakcióját is, amely április 21-én meghallgatást tartott a határátkelő ügyében. Az amerikai magyarság összefogásával sikerült megteremteni az anyagi feltételeit annak, hogy Kisszelmenc és Nagyszelmenc polgármesterei személyesen tolmácsolják falvaik helyzetét a washingtoni Capitoliumban. A meghallgatáson felszólalt az ukrán és a szlovák diplomácia képviselője is, akik kijelentették: nem elleneznék egy határátkelő megnyitását. Szlovákia washingtoni nagykövete úgy fogalmazott, hogy országa az Európai Unió döntésétől tenné függővé a kérdést. Ezt követően az amerikai kongresszus képviselői levelet intéztek Romano Prodihoz, az Európai Bizottság akkori elnökéhez, akitől szintén a határátkelő megnyitásának engedélyezését kérték. Alig egy hónappal a washingtoni meghallgatás után, Csáky Pál, a pozsonyi kormány miniszterelnök-helyettese már azt nyilatkozta, hogy a szlovák–ukrán vegyes bizottság júniusi ülésén a határnyitás részleteiről fog tárgyalni. A június14-i bizottsági tárgyaláson – az ígéretnek megfelelően – a felek megegyeztek a Nagyszelmenc és Kisszelmenc közötti határátkelő egy éven belüli megépítéséről. A kétoldalú vegyes bizottságnak július 14-ig kell újra találkoznia, a következő egyeztetésen a tervek szerint már a technikai feltételek kialakításáról fognak tárgyalni. A határátkelő várhatóan gyalogos nemzetközi határátkelőként működik majd, és a vízumért sem kell fizetniük a szelmencieknek. A döntés a szelmenci határátkelő megnyitásáról Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnöknek a Leonyid Kucsma ukrán államfővel és Viktor Janukovics kormányfővel folytatott múlt heti kijevi tárgyalásán is szóba került.
A kongresszusi magyar lobbi üdvözli Szlovákia és Ukrajna döntését, miszerint határátkelő nyílik a magyarlakta Szelmencet kettévágó államhatáron – tájékoztatta lapunkat Nagy Sándor. A Magyar–Amerikai Kongresszusi Kapcsolatok Központjának elnöke elmondta: „az a tény, hogy sikerült áttörést elérnünk egy hatvan éve elfelejtett magyarlakta falu ügyében, szerte a Kárpát-medencében reménységre adhat okot”.
Tiktok-diktátor? Ceaușescu mémként tér vissza a román közéletbe
