Sem a magyar kormány, sem a nemzetközi erők nem tudják garantálni az Irakban dolgozók biztonságát – közölte a kabinet ülése után Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Arra a kérdésre, hogy mi történik, ha mégis túszul ejtenek egy magyart Irakban, Gál J. azt válaszolta: remélik, ilyen nem történik, ám ha mégis, ki fog derülni, mit terveznek ebben az esetben. Lapunk érdeklődésére, miszerint ha a civilek hazajönnek Irakból, hogyan vesz részt Magyarország az újjáépítésben, amely a háborús részvétel melletti egyik fő érv volt, azt mondta: azok a civilek, akik jelenleg dolgoznak Irakban, nem az újjáépítésben vesznek részt, hanem a nemzetközi erőket ellátó szervezeteknél tevékenykednek.
*
Majd ha az újjáépítés magasabb fokozatba kapcsol, és a várt és remélt magyar részvételre lehetőség nyílik, az ebben részt vevők biztonságáról a magyar állam tud majd gondoskodni – fejtette ki. A jelenleg kint tartózkodó civilek kiutazásukról nem értesítették a magyar hatóságokat, és így biztonságukról nem lehet gondoskodni, a felhívás rájuk vonatkozik – hangsúlyozta.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter tegnap a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában szólította fel mindazokat, akiknek rokonuk civilként Irakban dolgozik, hívják haza hozzátartozóikat. Szerinte az, hogy a terroristák a közelmúltban külföldi civil túszokat ejtettek Irakban, arra figyelmeztet, hogy meg kell előzni a bajt. A Fülöp-szigetek példáját nem lehet követni, mert az a terrorizmust bátorítja – közölte a miniszter.
Medgyessy Péter esetleges iraki látogatására vonatkozó kérdésünkre Gál J. Zoltán kijelentette: a védett állami vezetők Irakba utazásáról szóló döntéseket nem Magyarországon hozzák, hanem az Egyesült Államok azon erői döntenek erről, akik az ilyen vezetők biztonságáért felelnek. A magyar miniszterelnököt nem lebeszélték, hanem azt közölték vele: nem látják biztosíthatónak a kiutazását, és nem tették azt lehetővé.
Ellentmondásos a kormány kommunikációja, hiszen korábban azt hangsúlyozták, hogy a szállítókontingensünk kiküldése lehetőséget ad arra, hogy magyar vállalkozók és befektetők vegyenek részt az iraki újjáépítésben – közölte lapunkkal Simicskó István (Fidesz). Szerinte ezzel szinte ösztönözték a cégeket, hogy kitelepüljenek a térségbe, de látva az iraki terroristák túszejtő módszereit, most lépéseket kívánnak tenni a kint dolgozó civilek védelmében. A Fidesz álláspontja változatlan, a magyar katonákat mielőbb haza kell rendelni az arab országból, ezzel elkerülhető lenne az is, hogy magyar civil áldozatok legyenek – tette hozzá a képviselő, aki szerint csak az ENSZ parancsnoksága alatt rendeződhet a konfliktus.

Határsértés: nagyfokú rendőri intézkedés zajlott a hétvégén