Putyin nyert Pozsonyban?

2005. 02. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vlagyimir Putyin orosz elnök első hivatalos szlovákiai munkalátogatása nem hozott különösebb meglepetést. Ivan Gasparovic államfővel elsősorban a nemzetközi kapcsolatokról tárgyalt az orosz elnök, hangsúlyozva, hogy Moszkva is érdekelt a terrorizmus elleni harcban, valamint az atomfegyverek terjesztésének megakadályozásában. Mikulás Dzurinda kormányfővel elsősorban gazdasági kérdések kerültek előtérbe. A szlovák miniszterelnök felvetésére válaszolva Putyin elnök elmondta: a Jukosz körül kialakult gondok ellenére Oroszország biztosítja Szlovákia számára a szükséges kőolaj- és földgázmennyiséget. A legkeményebb tárgyalások Pavol Hrusovsky házelnöknél vártak Putyinra. A szlovák parlament elnöke ugyanis rákérdezett az „orosz demokrácia állapotára”, hangsúlyozva az emberi és kisebbségi jogok betartásának a szükségességét. Az orosz elnök elmondta többek között, hogy Oroszországban létrehozzák a civil szervezetek parlamentjét, amely a hatalomtól független, nyitott szervezet lesz, s mind a törvényhozás, mind a kormány munkáját ellenőrizheti majd.
Eközben a világsajtó már élénken értékeli a pozsonyi orosz–amerikai csúcsot. Az óceánon túl elsősorban azt emelik ki, hogy a két elnök nagyon jó hangulatban mutatkozott a tárgyalások után, és egyik sem akart a nyilvánosság előtt keményen fellépni a másikkal szemben. A nyugat-európai lapok ennél szkeptikusabbak, s a nyilvánvaló nézeteltérésekre (Irán, Szíria, posztszovjet térség) helyezik a hangsúlyt. A moszkvai elemzők megkönnyebbülten állapították meg, hogy az orosz–amerikai kapcsolatok újabb esélyt kaptak. Még a nyíltan ellenzéki Nyezaviszimaja Gazeta is elégtétellel konstatálta, hogy a hét elején még az oroszországi demokrácia hiányosságait emlegetve harciasan Moszkvának üzenő Busht nyugat-európai kollégái finomabbra hangolták, így az amerikai elnök nyilvánosan legalábbis nem vonta felelősségre a Kreml első emberét. Mint a liberális Vremja Novosztyej fogalmaz, ez Putyin pontozásos győzelme. Ráadásul ez a balti és lengyel lobbi kudarca is, hiszen ők végig nyomást gyakoroltak Washingtonra annak érdekében, hogy Bush keményen lépjen fel Putyinnal szemben, teszi mindehhez hozzá az Izvesztyija. Ahogy a lap értékel, a barátkozás időszaka ugyan már lejárt, a kapcsolatok négy éve Ljubljanában lefektetett stílusa azonban fennmaradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.