A felkészüléstől a landolásig

2005. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt pénteken este a NASA szakemberei azt fontolgatták, hogy visszatolják a Discoveryt a szerelőcsarnokba a Dennis hurrikán miatt, de az időjárás jól alakult, és folytatódhatott a startra felkészítés.
Ha minden a tervek szerint alakult volna, a fellövés után az egyre gyorsuló Discovery a hetedik másodpercben éri el a százméteres, majd újabb száz másodperc múlva a harminc kilométeres magasságot. A két gyorsítórakéta néhány másodperccel később válik le, amikor az űrsikló már negyvenkét kilométer magasan száll. Az űrrepülőgép a kilövés után hét perccel a hangsebesség tizenhétszeresével repül. Az asztronautákat érő terhelés ekkor a legnagyobb: 3 g, azaz háromszorosa a földi nehézségi gyorsulás mértékének. Nyolc és fél perccel a start után ürül ki, majd válik le a nagy, külső üzemanyagtartály. A manőverező hajtóművek begyújtásával a Discoverynek csaknem tíz és fél perccel az indítás után kell a számítottnak megfelelő Föld körüli pályára állnia.
A visszaszámlálás magyar idő szerint vasárnap éjféltől kezdődött. A parancsnok és a pilóta szinte az utolsó pillanatig gyakorolta a leszállásokat a Shuttle Training Aircraft (STA) fedélzetén. A tervek szerint a Discovery űrhajósai Eileen Collins parancsnoksága alatt az új repülésbiztonsági intézkedések gyakorlati próbája mellett a Nemzetközi Űrállomás ellátásához szükséges logisztikai feladatokat is megoldották volna. Három űrsétán a külső burkolat javítási technikájának a tesztelése, egy elromlott alkatrész cseréje és a külső rakodótér platformjának a beillesztése lett volna a feladatuk. Úgy tervezték, hogy a kikötés előtt az űrsikló parancsnoka száznyolcvan méterre az űrállomástól hajójával egyfajta bukfencmanővert hajt végre. Ezután az űrsikló hasát mutatva elrepült volna az űrállomás fölött, miközben a bázison levő orosz és amerikai űrhajós a Zvezda nevű orosz modulból fényképezi a Discoverynek azt a részét, amely az űrrepülőgép kabinjából nem látható. A felvételeket a Földön elemezték volna, és ha rendellenességet találnak, a legénység az űrállomáson marad, és bevárja egy másik űrrepülőgép, nagy valószínűséggel az Atlantis érkezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.