A hiány fékezi a gazdaságot

Terhet jelent a magyar gazdaság számára az államháztartás magas hiánya, amely az idén elérheti a GDP 5,4 százalékát – állapítja meg a Kopint-Datorg új jelentése. A kutatóintézet szerint a kormány által bejelentett 200 milliárd forint helyett az adóváltoztatások hatása eléri a 400 milliárd forintot.

2005. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassuló gazdasági növekedésről, növekvő munkanélküliségről és az idei deficitcél jelentős túllépéséről számol be a Kopint-Datorg Rt. tegnap közzétett konjunktúrajelentése, amely az áprilisi előrejelzéshez képest lassabb iparitermelés-bővülést, magasabb munkanélküliségi rátát és emelkedő államháztartási hiányt jelez előre az idei évre.
Az államháztartással kapcsolatban a jelentés úgy fogalmaz, hogy a jelenlegi folyamatok a legkevésbé sem adnak okot nyugalomra. Az adatok jelentős részben elszakadtak az aktuális pénzforgalmi helyzettől, s ennek első számú oka maga a Pénzügyminisztérium: „a Draskovics-érában minden korábbit felülmúló kreatív államháztartási politika” következtében több százmilliárd forintnyi tavaly esedékes kifizetés került át 2005-re, ideiglenesen javítva a tavalyi egyenleget, egyszersmind lehetetlenné téve az idei tisztánlátást – figyelmeztetnek a Kopint-Datorg kutatói. A gazdaságkutató részletesen elemzi a múlt hónapban bejelentett adóreform hatását is, amelyről megállapítja, hogy a kormány az adóváltoztatások bejelentésével egyidejűleg nem teremtette meg a bevételkiesés fedezetét, ezért az adóreform jövő évi bevezethetősége kétségesnek tűnik. A pénzügyi tárca által előrejelzett 200 milliárd forintos kiadáscsökkentéssel szemben a Kopint-Datorg 400 milliárd forintnyi kiesést jelez előre az összes adóváltoztatás hatásaként.
Az adóreform volt a központi témája az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet által tegnap megrendezett kerekasztal-beszélgetésnek is, ahol Molnár Albert, a pénzügyi tárca politikai államtitkára kifejtette: az önkormányzatoknak „szabad kezet” kívánnak adni a jövőben arra vonatkozóan, hogy az iparűzési adó helyett milyen más adót vetnek ki a területükön működő vállalkozásokra. Mint mondta, ez lehet ökoadó vagy ingatlanadó, az adó formájáról döntsenek maguk az önkormányzatok. A találkozón részt vevő szakértők főként arra hívták fel a figyelmet, hogy a miniszterelnök által bejelentett adóreformnak nincs meg a kellő kompenzálása. László Csaba, a KPMG adópartnere hangsúlyozta: az adójavaslatok 700-800 milliárd forintot érintenek, ám egyelőre nem látszik, miből teremtődik meg ennek ellentételezése. Mint fogalmazott, az áfacsökkentés csak korlátozottan jelenik majd meg a fogyasztói árakban. László Csaba a legfontosabb feladatok között említette az iparűzési adó eltörlését és a társadalombiztosítási járulékok csökkentését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.