A Nyugat eszközévé vált az EBESZ?

2005. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos jele van annak, hogy a Jaltában megalapozott világrendet meghaladta az idő. Elég csak figyelni a régi berendezkedést tükröző nemzetközi szervezetek körüli vitákat. Az ENSZ, amelyet az Egyesült Államok immár jó ideje látványosan mellőz, a Biztonsági Tanács kibővítésével próbál lépést tartani a korral. Hasonló módon reformok kezdeményezésével igyekszik megfelelni az új kihívásoknak a tekintélyében megcsappant, harminc éve a Kelet és a Nyugat közeledésének terepeként létrejött Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ). A közelmúltban terjesztette javaslatait a szervezet állandó tanácsa elé az a héttagú szakértői csoport, amely új ötletekkel igyekszik hatékonyabbá tenni a munkát.
Az EBESZ-t az elmúlt időben több irányból is éles támadások érték. Egyes nyugati vélemények szerint a kommunizmus összeomlásával a szervezet betöltötte küldetését, míg Oroszország azt rótta fel, hogy hatalmi érdekek érvényesítésének eszköze lett a Nyugat kezében, s alapvetően a Kelet kárára kettős mércét alkalmaz a választások megfigyelésekor. Moszkva keményen hangot adott elégedetlenségének, s mindezt nyomatékosítva májusig blokkolta az idei költségvetés elfogadását, cselekvésképtelenné téve a szervezetet. Oroszország immár valamivel békülékenyebb hangot üt meg, a soros elnökséget betöltő Szlovénia külügyminiszterének, Dimitrij Rupelnek azonban a tegnapi újabb moszkvai egyeztetésén orosz kollégája, Szergej Lavrov lényegében megismételte országa fenntartásait. A feszültség az ukrajnai „narancsos forradalom” után vált kitapinthatóvá, Moszkva ugyanis megelégelte az eddigi gyakorlatot, és úgy vélte, az EBESZ a nyugati érdekek mentén beavatkozott a választások menetébe. A szervezet markánsan jelen volt a kirgizisztáni és korábban a grúziai választásokon is, míg például nem nagyon hallatta a hangját a tisztának hasonlóan nem mondható iraki és afganisztáni voksolások után. Moszkva másképp értelmezné a helyi konfliktusok kezelésében való részvételt is, hiszen szerinte a posztszovjet térség ilyen válságainak megoldásában ugyancsak kidomborodik az EBESZ részrehajlása.
Megfigyelők szerint e konfliktus a reformokkal nem oldható fel, hiszen az ellentét elvi alapú: Moszkva a biztonságra, a Nyugat pedig az emberi jogokra helyezné a hangsúlyt. Úgy vélik, az EBESZ jövője attól függ, a két fél számára e keret megfelelőbb lesz-e a konzultációkra, mint a többi fórum.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.