Megfigyelői státust kapott India, Pakisztán és Irán a Sanghaji Együttműködési Szervezetben a tagállamok tegnapi kazahsztáni csúcstalálkozóján, aminek egyik ki nem mondott célja a térségben növekvő nyugati, főleg amerikai befolyás ellensúlyozása.
A zárónyilatkozatban a résztvevők felkérték a nemzetek közösségét, hogy a kölcsönös bizalom elve alapján, valós partneri kapcsolatok kiépítésével, a nemzetközi politika irányításának kisajátítására és uralására irányuló követelés mellőzésével dolgozza ki a biztonság új koncepcióját. Egyúttal felszólították az Afganisztánban jelen lévő, amerikai vezetésű terrorellenes koalíció országait, hogy határozzák meg azt a végső időpontot, amikor kivonják katonai alakulataikat a szervezet közép-ázsiai tagállamaiból, és nem használják tovább az adott országok infrastruktúráját.
A tagállamok vezetői egyetértenek abban, hogy a destabilizáló erők vagy kívülről próbálkoznak, vagy aktív külső segítséggel rendelkeznek, a „színes forradalmakkal” szembeni fellépés a Sanghaji Együttműködési Szervezet keretében kollektív cselekedetekben ölt formát, és a külső összeesküvés – szője azt a nemzetközi terrorizmus vagy az egész világot maga alá gyűrni igyekvő amerikai kormányzat – megakadályozását célozza. E cél elérésének legfőbb eszközéül szolgál a terrorizmus, a szélsőségesség és a szeparatizmus elleni közös küzdelem koncepcióját tartalmazó dokumentum. Mivel ebben nem definiálták ezek fogalmát, a tagállamok lehetőséget kaptak annak önálló eldöntésére, hogy a belpolitikai válságok közül melyek tartoznak az említett kategóriákba. Külön figyelmet érdemel a kölcsönös segítségnyújtás valamiféle mechanizmusának a kialakítása, ideértve a közös terrorellenes akciókat. Amerika befolyásának visszaszorítására és egyben a „színes forradalmak” kivédésére irányul az a tézis is, hogy válságok esetén önerőre támaszkodva, nyugati közvetítők nélkül kell megoldást találni.
Verstappen olyat tett, amire senki sem számított, a McLaren pilótái csak hümmöghetnek
