Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy vállalja-e kiutazását Egyiptomba – közölte Szabó Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője, aki elmondta, hogy az Európai Unió 25 tagországa közösen határozott így. Ennek megfelelően tehát a tárca honlapján Egyiptom – ötvenhat másik országgal együtt – továbbra is „fokozott biztonsági kockázatot rejtő célországként” szerepel.
Kifejtette: közel hatvan panaszbejelentés érkezett hozzájuk, s ezek mindegyike arról szólt, hogy le akarták mondani a már befizetett egyiptomi útjukat, de nem tudtak egyezségre jutni az adott utazási irodával. Ám – mondta a helyettes szóvivő – a Külügyminisztérium nem szólhat bele egy természetes és egy jogi személy között létrejött (utazási) szerződés végrehajtásába.
Lapunk azon kérdésére, hogy van-e olyan ország, ahol tiltólistára tették Egyiptomot, Szabó Ferenc úgy tájékoztatott, hogy Svédország, Olaszország és Svájc kiadott egy felhívást, miszerint „időlegesen ne utazzanak Sarm-es-Sejkbe, illetve környékére”. Tehát Egyiptom más részére nem vonatkozott hasonló korlátozás, és Svájc már időközben törölte is ezt a felhívását – hangoztatta a helyettes szóvivő. A szóvivő aláhúzta: mivel ma teljességgel kiszámíthatatlan, hogy hol csapnak le újból a terroristák, a külügyi tárca nyomatékosan felhívja a figyelmet arra, hogy a világban globális terrorveszély tapasztalható, ezen belül is kiemelten a közép- és közel-keleti térségben.
A közelmúltban változott az utazásszervezésről szóló kormányrendelet. Ebben – az ázsiai szökőár eseményei kapcsán – rögzítették, hogy ha valamely országban olyan körülmények állnak elő, hogy az odautazást a Külügyminisztérium nem ajánlja, akkor az utas nem a saját érdekkörében fennálló okból mondja le az utat. Ilyen esetben nem lehet vitás, hogy az utas által befizetett díjat vissza kell téríteni, vagy másik hasonló utat kell felajánlani a részére. Abban az esetben, ha a tárca nem teszi fel erre a listára az adott országot, az utazási iroda nem köteles visszafizetni a részvételi díjat. Ezért aki lemondja előre lefoglalt útját, az ebből származó veszteség őt terheli – erősítette meg Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke. Mint mondta, ez az eset csak három-négy irodát érint, s úgy tudja, tömeges útlemondás nem történt a sarm-es-sejki hét végi robbantást követően.
Biztosítási szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy az utazási biztosítások mellé köthető útlemondási biztosítás csak azokra az esetekre szól, ha a kiutazó vagy közeli hozzátartozója megbetegszik, balesetet szenved, illetve vagyontárgyaival kapcsolatban bűncselekmény történik, terrortámadásra viszont nem.
Több mint 60 áldozat. A több mint 60 halálos áldozatot követelő sarm-es-sejki merényletekhez mintegy 600 kilogrammnyi robbanóanyagot használtak fel. A várost borító törmelék nagy részét már eltávolították, a súlyosan megrongálódott épületeket pedig igyekeznek eltakarni a turisták szeme elől. Egyiptomban közben már 180 embert vettek őrizetbe az ügy kapcsán, köztük száz beduint.