Álmomban jött elő

A l á m e r ü l t A t l a n t i s z o m

Móser Zoltán
2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rossz alvó vagyok. Ezért mindenkit irigylek, aki jó alvó, hisz ők tudnak álmodni. Mert nekem már az sem megy. És ez nagyon hiányzik. De tegnap valami történhetett, mert álom jött a szememre, bár nem a legjobb, de álom volt. Visszaálmodott múlt – közelmúlt. Szarajevóban jártam, ott, ahol a nyáron. Ha már ott voltam, feltett szándékomban állt felkeresni azt a helyet, ahol Ferenc Ferdinándot lelőtték. Az emlékezetes helyet tábla jelöli, s a márványtáblán olvasható szöveg Gavrilo Princip dicsőségét hirdeti.
A dualizmus, a Monarchia az első világháborúval ért véget, amelynek kezdete, pontosabban a casus belli jól ismert: 1914. június 28-án, a boszniai hadgyakorlatokon tett látogatásuk alkalmával Szarajevóban meggyilkolták Ferenc Ferdinánd trónörököst és hitvesét. A Monarchia uralkodó körei türelmetlen diadallal gyászoltak. „A sokáig gunyorosan bújócskázó sors, íme, kegyesen felkínálta az alkalmat: a politikailag és erkölcsileg igazolt casus bellit – írja Hanák Péter történész. – A trónörökös véres zubbonyának minden képeslapon lenyomtatott fényképe, a Halley-üstökös megjelenése, a kávéházban felszedett bizalmas értesülések, a templomokban elsuttogott csodás jelek sokakban babonás rémületet, rossz előérzetet keltettek.”
Ebben az évben gondtalan, táncos jókedvvel ünnepelték július végén a hagyományos Anna-bált a fővárosban és a nyaralóhelyeken. „Balatonfüreden a színes lampionok alatt hiánytalanul összejött a megszokott jobb közönség. Széles abroncsszoknyák, fehér és rózsaszín tüllruhák, strucctollas kalapok, vakító ingmellények, égkék és sötétbarna dolmányok, aranypaszományos atillák, tiszti csákók színes forgataga hullámzott a Horváth-házban s a kúrszalon dísztermében. Szívderítő párok keringőztek. Az Anna-bálban forogtak a k. u. k. uniformisok, az öblös harangszoknyák, még egyszer, mielőtt örökre elmerültek volna özönvíz előtti békebeli világukkal együtt, önfeledten, színpompás, örvénylő kavalkádban, kivilágos-kivirradtig.”
Észre sem vették, hogy hajnalra az alkony árnyai keltek fel előttük. Ez az árny valós volt, sőt rémes, mivel másodnap, július 28-án a Belgrádban átadott hadüzenettel kitört az első világháború.
Amikor ott jártam, hűvös, esős, ködös volt az idő, pedig júliust mutatott a naptár. Azon az úton haladtam, amelyen a trónörökös, és ott álltam meg fényképezni, ahol a menet annak idején befordult a hídról. A felvétel elkészítésével várnom kellett, mert egy leány és egy fiú fényképezgette egymást, majd a kezembe adták a gépet, hogy mindkettőjükről készüljön közös kép. Ezután persze hogy megkérdeztem, hova valók. A fiú angol volt, a leány finn. – És te? – Én magyar, mondtam, és ezen mindhárman elnevettük magunkat. Nevettünk, mert magyarázkodni itt nem kellett, s nem is lehetett.
Aznap felébredés után is folyton a szarajevói emlékek tolultak elém. Nem véletlen, hisz egyetlen nap alatt az itteniek annyi borzalmat meséltek a háborúról, amennyit felfogni is nehéz, de feldolgozni még nehezebb volt. Úgy tűnik, máig őrzöm. Ott is, itthon is, most is az jut eszembe folyton, hogy ez a város olyan hely – mert olyan helyen van? –, ahol az élet értelme és a világ értelmetlensége ad egymásnak randevút, de ennek soha nem szerelem, hanem mindig háború a vége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.