Hároméves küzdelem, megannyi bírósági sztrájk és Carlo Azeglio Ciampi államfő vétója ellenére szerdán végre megszületett az olasz igazságügyi reformtörvény, amely jelentősen csökkenti a bíróságok mozgásterét, de lépést jelent a gyorsabb és igazságosabb törvénykezés felé. Az olasz közvélemény régóta szorgalmazza a bonyolult és hosszadalmas peres eljárások modernizálását, az ügyészek és bírák ellenállása és alkotmányjogi aggályok miatt azonban eddig rendre elbuktak a jobbközép kormány kezdeményezései. A Roberto Castelli igazságügy-miniszter által még 2002-ben szerkesztett törvénycsomag szétválasztja a nyomozásban részt vevő vizsgálóbírói és az ítéletet meghozó bírói státusokat, amely végre felszámolja az eddigi átjárhatóság anomáliáit.
A bíráknak ezentúl pszichológiai teszteken is bizonyítaniuk kell alkalmasságukat, és új pályázati szabályozás alá kerül az előmenetelük megítélése. Az új törvénycsomag nagyobb hatalmat ad a szakminiszter és az ügyészek kezébe is.
Berlusconi sosem rejtette véka alá azon véleményét, hogy az ellene és üzlettársai ellen megindított számos eljárás hátterében az olasz igazságszolgáltatás erős baloldali kötődése áll. Ezt szeretné ellensúlyozni az új törvény párttagságot és a politikai elköteleződés minden formáját tiltó passzussal. A parlamenti döntést óriási viták előzték meg, amelyben összecsapott a törvényt hevesen ellenző bírói tanács és a törvényhozás függetlenségét hangoztató házelnökök. Marcello Pera szenátusi elnök odáig ragadtatta magát, hogy a bírói testület véleménynyilvánítását egy „háromkamarás” döntési rendszer születésének aposztrofálta.
A bírák szeptemberre mindenesetre újabb sztrájkot jelentettek be, addig is utolsó halvány reményük, hogy az államfő ismét visszadobja normakontrollra a reformcsomagot, amelyre azonban kevés esély mutatkozik.
Ukrajna új frontot nyit az ellenséges országokkal szemben
