A jövő hét vége előtt nem indul útjára a floridai Kennedy Űrközpontból a Discovery, amelynek szerdára tervezett startját törölték az egyik üzemanyag-érzékelő műszer hibája miatt – adta hírül a CNN. A szakértők tegnap összeültek, hogy meghatározzák a start új időpontját. Ami biztos: az indítási ablak július 31-ig áll nyitva, tehát eddig az időpontig lehet fellőni az űrjárművet. Ha ez nem sikerül, akkor szeptemberig kell várni a starttal. A Discovery, amelynek hét űrhajóssal a fedélzetén a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) kellett volna ellátogatnia, az első űrrepülőgép, amely a Columbia 2003 februárjában bekövetkezett katasztrófája óta felszállhat.
A szerdára tervezett indítás előtt egy nappal a pilótakabin lezuhanó ablakfedele kárt tett a hővédő pajzsban. A javítás után feltöltötték az űrsikló külső üzemanyagtartályát folyékony hidrogénnel, s amikor az megtelt, ezt mind a négy üzemanyag-érzékelő jelezte. Ám a műszerek ellenőrzésekor kiderült, hogy az egyik érzékelő nem mutatná az üzemanyagszint változásait. Ekkor – órákkal a start előtt – döntöttek a fellövés elhalasztásáról. Az üzemanyagot eltávolították a tartályból, s még szerda éjjel újabb tesztvizsgálatoknak vetették alá az érzékelőt, amely ez alkalommal egyszer hibás, egyszer pedig jó jelzést adott.
Wayne Hale programmenedzser elmondta: az űrsiklónak mindaddig a földön kell vesztegelnie, amíg a hibát ki nem javítják. Repüléskor ugyan az is elegendő, ha három érzékelő működik kifogástalanul, de ha a világűrben a négy közül még egy felmondaná a szolgálatot, és tévesen alacsony üzemanyagszintet jelezne, a motorok leállnának.
A CNN értesülése szerint áprilisban hasonló gondot tártak fel a vizsgálatok, az okát azonban nem tudták megállapítani. Hale szavai szerint a NASA mérnökei mindenesetre nyugodtan készültek a szerdai startra, mondván: az érzékelők minden alkatrésze átesett a szükséges módosításokon, és a tesztek nem jeleztek bajt. A rejtélyes hiba okát a feltételezések szerint az érzékelők és az űrsikló számítógépe közötti kapcsolatban kell keresni. Mike Leinbach, a Discovery felbocsátásáért felelő programigazgató tájékoztatása szerint abban az esetben, ha a javításhoz be kell hatolni a külső üzemanyagtartályba is, az űrsiklót viszszagurítják a szerelőcsarnokba, mert a kilövőállványon ilyen nagy munkát igen nehéz lenne elvégezni. A NASA-nál senki nem vállalkozott a jóslásra, ez az esetben mikor kelhet útra a Discovery.
Továbbiak a 31. oldalon
Készülődnek az oroszok. Oroszország 300 milliárd rubelt (2100 milliárd forintot) szán a jövőre induló, tízéves űrprogramjára – jelentette az ITAR-TASZSZ. A nagyszabású tervek között szerepel Bajkonur fejlesztése, új űrnavigációs rendszer kialakítása, a Szojuz űrhajókat pedig felváltanák a hat férőhelyes Kliper űrsiklók, amelyekkel nemcsak a Nemzetközi Űrállomás, hanem a Mars is megcélozható.