Hála az iraki háborút ellenző többségi nyugati közvélemény érdeklődésének, nagy figyelem övezte azt a minap kiszivárogtatott brit védelmi minisztériumi feljegyzést, amely a megszálló csapatok létszámának csökkentésére irányuló szándékot fejezi ki. Az időről időre felmerülő téma népszerűsége alighanem az emberek az irányú reményét fejezi ki, hogy mielőbb véget kellene vetni a véres és költséges áldozatvállalásnak – vélik szakértők, akik ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a vonatkozó brit, illetve amerikai iratok többsége valójában nem jelent radikális politikaváltást.
A brit sajtóba vasárnap kiszivárgott feljegyzés a washingtoni és londoni kormányok optimista reményeit tükrözi, amelyek szerint a jövő év derekára a brit megszállók létszámát 8500-ról 3000 főre, míg az amerikaiakét 176 ezerről 60 ezer főre csökkenthetik. Az irat hitelességét annak láttamozója, John Reid védelmi miniszter is megerősítette. A brit hadsereg a tervek szerint októberben két rábízott tartományt, míg jövő áprilisban még kettőt adna át a felfejlődő iraki erőknek. Az amerikaiak nem adnák át a jelenleg általuk ellenőrzött legveszélyesebb régiókat, de folyamatosan és jelentős mértékben csökkentenék létszámukat, lassanként irányító, tanácsadó szerepkörbe visszavonulva. Hogy a feljegyzésben megfogalmazott adatok valóban csak reményeket tükröznek, arra maga a szöveg is tartalmaz utalásokat: eszerint míg a Pentagon és a térségért felelős központi parancsnokság szorgalmazza a kivonásokat, az Irakban szolgáló parancsnokok ellenzik azt.
Korábban már számos terv és elemzés szivárgott ki a Pentagonból az iraki csapatcsökkentésekkel kapcsolatban. A számok és a tervezett ütemezés nagymértékű eltéréseket mutatott, mígnem maga Donald Rumsfeld védelmi miniszter jelezte, hogy az amerikai csapatok akár 2012-ig is Irakban maradhatnak. Bármi legyen is igaz a különböző hírekből, egy biztos: az Irakban állomásozókat kevesebb bázisra vonják össze, hogy csökkentsék sebezhetőségüket.
Karácsony sikeresen teljesítette a globalisták elvárásait
