Borzongatás élő, egyenes adásban

Hanthy Kinga
2005. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt van velünk Katona Klári élőben, ismételgeti a Rádió Café kedves munkatársa, és lassan már nincs hallgató, aki átérezné e bejelentés komikumát. A szavak értelme, tartalma elvész, felszívódik. Itt van velünk Katona Klári, mondhatná az ifjú rádiós, ám így nem érezné szenzációsnak a bejelentését. Izgalmasabbnak hiszi, hogy élőben van ott, vagy még inkább: élő, egyenes adásban!
A szavakkal amúgy is hadilábon állunk. Vagy dől ránk a lefety (ez ma az új rádiósgenerációnál felvételi követelmény), vagy tűrnünk kell a mondatkezdő hosszú ő-ket. Nem könnyű kitűnni, ezért mindenki igyekszik bizonygatni, hogy övé a legfontosabb, a legjobb, a legszenzációsabb, a legfrissebb. Szakmai kényszerré vált a vélt vagy valós szenzáció azonnali közvetítésére. Erre jobb helyeken megvan a megfelelő ember és infrastruktúra, sőt a vezetés is, amely mérlegelni képes, mi mennyit ér. Ha ezek hiányoznak, a szenzációból bohózat lesz csupán, hisztérikus hangulatkeltés, erőlködés.
A magyar, s minden bizonnyal a világ tömegtájékoztatási eszközeinek is legerősebb mankója a CNN hírtelevízió, amely lehetővé teszi, hogy tömegmészárlásokat, háborúkat, toronyleomlásokat élő, egyenes adásban otthon is követhessünk. A szakma tehát szeme sarkából folyton a CNN-t lesi, a hiteles hírforrást, amely olykor ugyan téved (a pápa halálhírét például elsiette), onnan értesül, ha a világban szenzáció történik. Vagy valami, ami szenzációvá tupírozható. Televíziós közvetítéseknél még elmegy az idő azzal, hogy olykor bevágják a CNN képeit, a rádiósok azonban, ha követni akarják a modern tájékoztatás új irányát, kénytelenek szóban közvetíteni, mi látható a CNN képernyőjén. Olykor éppen a nagy semmit.
Orosz József is ezzel próbálkozott a Klubrádióban, amikor az elmúlt heti második londoni robbantássorozatot „közvetítette”. Nehéz vállalás még jó rádiósnak is, hát még neki, aki a kisstílű magyar médiavilágban amerikai sztárriporterként próbál viselkedni. Oroszt érezhetően eltölti a kötelező szakmai izgalom, a „most csak tőlünk tudhatja meg, most mi vagyunk a legaktuálisabbak” fontosság tudata. Unalmas és hosszú telefoninterjúkat készít, például a magyar államvasutak biztonsági intézkedéseiről, ezeket udvariatlanul megszakítja egy-egy tudósítói bejelentkezés miatt, amelyek információértéke azonban rendre nulla. Sok hűhó semmiért. De mégsem, mert a hallgató ugyan nem tudja pontosan, mi is történt, de egy idő után elkezd rettegni. Micsoda világ, sóhajtozza, nem lehet biztonságban élni (Bezzeg, amikor Carlost sétáltatták a magyar pártvezetők a budai utcákon!) Mennyivel elegánsabb és ügyesebb az Info Rádió. Negyedóránként híreket mond, azokat frissíti.
A szakemberek szerint nem a világ lett rosszabb, csak a hírek, amelyeket elénk tesznek. Az emberekben ezáltal fokozódik a bizonytalanság, a veszélyérzet. Mértéktartásra intenénk tehát a kollégákat: tartsuk szárazon a puskaport, mert lehet, hogy egyszer valóban szükségünk lesz rá.
(Londoni robbantássorozat – Klubrádió, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.