Bővítik a munkaügyi kommandót

Hárommilliárd forintos költségvetési többletbevételt vár a kormány attól, hogy a jövőben szigorítják a munkaügyi ellenőrzéseket – derült ki a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. Tegnap léptek életbe a szigorított építőipari szabályok is.

Czirják Imre
2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkaügyi ellenőrzések szigorítását tervezi a kormány – mondta a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Kordás László, a munkaügyi minisztérium politikai államtitkára. Közölte azt is, hogy két lépcsőben, augusztus és október elsejétől összesen száz új munkaügyi felügyelőt kívánnak felvenni. Eddig az országban összesen 170 munkaügyi ellenőr dolgozott.
Az államtitkár elmondta: az eddigi tapasztalatok szerint a munkavállalók 35 százaléka dolgozik feketén. A szigorított ellenőrzések hatására a tárca szerint 35 ezer embert fognak bejelenteni, akár csak minimálbérre, átlagosan négy-öt hónapos időtartamra. A számítások szerint ez hárommilliárd forintos többletbevételt eredményezne.
Virág Rudolf, a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter hivatalvezetője elmondta: tegnaptól lépett hatályba több törvény-, illetve kormányrendelet-módosítás, amely szigorúbb munkaügyi és adminisztrációs ellenőrzéssel az építőipari feketefoglalkoztatás mérséklését célozza. A nettó tízmillió forintnál nagyobb szerződéses értékű építőipari munka megkezdése előtt nyolc nappal az építtető köteles az építkezés helyszínéről, a kivitelezőről és a felelős műszaki vezetőről adatokat szolgáltatni az építésügyi hatóságnak, amely továbbítja azokat az építési felügyeletnek, a munkaügyi főfelügyelőségnek, valamint az adóhivatalnak. Az építésügyi hatóság meg is tilthatja a kivitelezés megkezdését, amennyiben nem tartja megfelelőnek az adatközlést, illetve szabálytalanság esetén ötvenezer forinttól tízmillió forintig terjedő bírságot szabhat ki.
A Fidesz szerint a kormány pénteki bejelentésével elismerte mulasztását: a munkaügyi ellenőrzés eddig korántsem volt hatékony. „A Fidesz alapvetően egyetért azzal, hogy a kormányzat kezelni akarja a feketemunka valóban súlyos problémáját. Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy például a nyári idénymunka, de több más foglalkoztatási szektor is igen nehezen ellenőrizhető, ezért túl optimista számításnak tartjuk a várt hárommilliárd forintos pluszbevételt. A feketemunka kezelése sokkal átfogóbb megközelítést igényel” – hangsúlyozta a párt közleménye.



Háromszázmillió augusztus 20-ra. Ugyan már hétfőn szerződést is kötöttek azzal a céggel, amely az augusztus 20-i központi ünnepségeket (köztük a tűzijátékot) rendezi, a vállalkozás nevét (Nexus Reklámügynökség Kft.) csak tegnap hozták nyilvánosságra. Batiz elmondta: négyen jelentkeztek a közbeszerzési pályázatra, ebből három kapott ajánlattételi lehetőséget, a Nexus 284 millió forintos ajánlattal nyert, ami 42 millió forinttal volt olcsóbb, mint a második helyezetté.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.