Cáfolják, hogy élet lehetett a Marson

Sosem volt vízbőség a Marson, és az élet kialakulásához is hiányoztak a feltételek – állítják amerikai kutatók a vörös bolygóról származó meteoritok legújabb elemzése alapján.

MN-összeállítás
2005. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Marsról származó meteoritok kémiai elemzése azt mutatja, hogy a vörös bolygón mindig nagyon hideg volt, a hőmérséklet csak ritkán emelkedett fagypont fölé – közölték amerikai kutatók, akiknek a Science magazinban közzétett tanulmányát a BBC ismertette.
David Shuster, a Kaliforniai Technológiai Intézet és Benjamin Weiss, a Berkeley Földtörténeti Központ munkatársa azt állítja, új módszerek segítségével megállapítható, hogy mi volt a legmagasabb hőfok, ami a marsi meteoritokra valaha hatott. Emellett a tudósok hét más meteorit mellett megvizsgálták a leghíresebb Marsról származó jövevény, az 1,9 kilogramm súlyú ALH84001 nevű bazaltdarab argontartalmát is. Ez a nemesgáz annál gyorsabban távozik a meteoritból, minél melegebb a kőzet. Az Antarktiszon talált, négymilliárd éves ALH84001 elemzése azt mutatta, hogy a mérhetetlenül hosszú idő alatt is csak nagyon kevés szivárgott el a benne lévő argonból, tehát a Marson az elmúlt négymilliárd évben rendkívül hideg volt, amely nem tette lehetővé kezdetleges életformák kialakulását sem.
Bár a marsi egyenlítő közelében ma mínusz ötvenöt Celsius-fok a hőmérséklet, sok tudós úgy véli, valaha elég meleg lehetett a planéta ahhoz, hogy folyékony víz borítsa be a felszínét, és kifejlődhessen rajta az élet is. Az új eredmények szerint azonban, ha egykor magasabb volt is a hőmérséklet, jóval rövidebb ideig, mint amennyi elég a vízbőség és az élet kialakulásához.
Az ALH 84001 elemzéséből levont következtetések ellentétben állnak a NASA néhány évvel ezelőtti megállapításaival. David McKay és kollégái 1996-ban ennek a meteoritnak a tanulmányozása alapján azt állították: a kőzet valószínűleg marsi élőlények tevékenységének nyomait vagy a lények megkövült maradványait őrzi. Véleményük tudományos alátámasztása elmaradt, de kapóra jött, s nagy lendületet adott a marskutatásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.