A Marsról származó meteoritok kémiai elemzése azt mutatja, hogy a vörös bolygón mindig nagyon hideg volt, a hőmérséklet csak ritkán emelkedett fagypont fölé – közölték amerikai kutatók, akiknek a Science magazinban közzétett tanulmányát a BBC ismertette.
David Shuster, a Kaliforniai Technológiai Intézet és Benjamin Weiss, a Berkeley Földtörténeti Központ munkatársa azt állítja, új módszerek segítségével megállapítható, hogy mi volt a legmagasabb hőfok, ami a marsi meteoritokra valaha hatott. Emellett a tudósok hét más meteorit mellett megvizsgálták a leghíresebb Marsról származó jövevény, az 1,9 kilogramm súlyú ALH84001 nevű bazaltdarab argontartalmát is. Ez a nemesgáz annál gyorsabban távozik a meteoritból, minél melegebb a kőzet. Az Antarktiszon talált, négymilliárd éves ALH84001 elemzése azt mutatta, hogy a mérhetetlenül hosszú idő alatt is csak nagyon kevés szivárgott el a benne lévő argonból, tehát a Marson az elmúlt négymilliárd évben rendkívül hideg volt, amely nem tette lehetővé kezdetleges életformák kialakulását sem.
Bár a marsi egyenlítő közelében ma mínusz ötvenöt Celsius-fok a hőmérséklet, sok tudós úgy véli, valaha elég meleg lehetett a planéta ahhoz, hogy folyékony víz borítsa be a felszínét, és kifejlődhessen rajta az élet is. Az új eredmények szerint azonban, ha egykor magasabb volt is a hőmérséklet, jóval rövidebb ideig, mint amennyi elég a vízbőség és az élet kialakulásához.
Az ALH 84001 elemzéséből levont következtetések ellentétben állnak a NASA néhány évvel ezelőtti megállapításaival. David McKay és kollégái 1996-ban ennek a meteoritnak a tanulmányozása alapján azt állították: a kőzet valószínűleg marsi élőlények tevékenységének nyomait vagy a lények megkövült maradványait őrzi. Véleményük tudományos alátámasztása elmaradt, de kapóra jött, s nagy lendületet adott a marskutatásnak.
Soha ennyi gyermek nem vett még részt az Erzsébet-táborokban, mint idén
