Civilizációk békés egymás mellett élése

Olvasóinktól
2005. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég megjelent Anyanyelv, írás és civilizációk című könyvemet Loppert Csaba méltatta a Magyar Nemzet július 11-i számában. Az azóta a Magyar Nemzet olvasóitól kapott levelek alapján azt látom, hogy komoly érdeklődést keltett. Azt is kellett azonban tapasztalnom, hogy a civilizációelméleti munkám néhány alapgondolata háttérbe szorult. Ezért szeretnék most pár soros pontosítással élni.
Mint azt az arab-muzulmán, indiai, kínai és nyugati civilizációk együttélésének szentelt, Genfben angol nyelven megjelent könyvemben kifejtettem, a világban ma is léteznek saját (szent) írásukról is felismerhető civilizációs szférák, amelyek közül az indiainak és a kínainak máris sikerült egy-egy civilizációs államot alkotnia. E civilizációs szférák békés egymás mellett élése és együttműködése csak akkor lehet súrlódásmentes, ha azok egymást, beleértve a mi nyugati civilizációnkat, egyazon súlycsoporthoz tartozónak, vagyis egymással egyenrangúnak ismerik el.
Mint azt Loppert Csaba is kiemelte, egyik sem kísérli meg a másikat katonai elözönléssel maga alá rendelni. Geopolitikai perspektívában tekintve a Nyugat részéről öngyilkos politika a több mint milliárdnyi, többségében mozlim népek lakta területeket megszállni. Az együttműködés érdeke, hogy a különböző nyelvet beszélő, de egy (görög–latin) írásmódú európai népek szintén megalkossák civilizációs államukat. Az átfogó civilizációs államok létrehozása a majdani, esetleges univerzális civilizáció alapjait képezhetik.
A Nyugatnak semmi alapja nincs ahhoz, hogy az arab (szent) írásra hivatkozó mozlim népek politikai egységesülését rossz szemmel nézze, sőt, akadályozza. Evvel a világképpel szemben áll az angol–amerikai globalizmus imperiális modellje, amely valójában a többi civilizációs szféra önállóságát tagadja. Azok nyugatosítását, a (munkaerő)vándorlást és a New-York-jellegű emberkeveredést szorgalmazza, amelynek következtében az emberiség globális civilizációjának közös nevezője az angol–amerikai (business-) kultúra lenne. Míg a civilizációk közti együttműködés az összes kulturális hagyományt magában hordozva egyetemes civilizációt ígér, addig a másik, kozmopolita modell a nem nyugati civilizációk felemésztésére, többé-kevésbé türelmes elsorvasztására számít.
Európában egyre inkább nyilvánvalóvá válik, az egymástól eltérő civilizációs hagyományú népeknek egy társadalmon belüli nagymértékű keveredése, annak bevándorlással járó túlbuzgó szorgalmazása nem javítja a civilizációk közti megértést. Ez nem növeli a toleranciát, sokkal inkább a xenofóbiát. A gyarmatosítási szokásokkal is rendelkező Hollandia szolgáltat erre tanulságos példát.
Ankerl Géza
szociológiaprofesszor, Svájc

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.