CsalaFintaságok

Csontos János
2005. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Finta József, aki kis túlzással a fél modern Budapestet építette, az állam és a főváros számára olyan észrevétlenül lett hetven, mintha Demszky és Gyurcsány titkos csúcstalálkozón egyezett volna meg a kerek évforduló módszeres elsunnyogásában. Persze kellett Fintának nemzetileg konzultálni: most aztán alaposan megnézheti magát! Régen (mert évtizedeken át megállás nélkül dolgozott és dolgozhatott) a Kádár-rendszer kegyeltjének bélyegezték; most meg elvetemült orbánistának. (Ez utóbbi kétségkívül igaz – s mi tagadás, maradéktalanul illik is az Erdélyi Helikon köréhez tartozó Finta Gergő fiához.) Hogy „mellékesen” a legnagyobb formátumú építészeink közé tartozik? Ugyan már! Ettől a mostani átmeneti hatalomtól épp a formátum fogalma áll a legtávolabb…
Igaz, a kitüntetések Finta József léptékében már vajmi keveset jelentenek: egyrészt mindegyik fajtából van már neki egynéhány, másrészt meg inkább érezze magát egy politikus kitüntetve, ha egy Finta szóba áll vele. Meglehet, a felületes politikus is hajlamos beállni a fanyalgók sorába: Kolozsvárnak ezt az elszármazott gyermekét „jobb körökben” illik fenntartásokkal kezelni, a maga idejében korszakalkotó épületeit egy emberöltő távolából visszatekintve lesajnálni. Tény és való: ez a mester nem felel meg az erdélyiséggel kapcsolatos sztereotípiáknak. Noha gyerekként Kós Károly térdén is lovagolhatott volna (anyai nagyanyja a nevezetes kalotaszegi Varjú nemzetséghez tartozott), Finta nem lett organikus építész, mint barátai és akadémikus társai, Csete György és Makovecz Imre. Őt a modernitás izgatta, annak is letisztult skandináv változata: Alvar Aaltóért és társaiért rajongott. És mégse lett epigon. Igaz, stílust sem kötnek a nevéhez – de ez egy olyan értékválságos korban, amikor (az ő szavaival élve) „ha valaki söréttel belelő a levegőbe, akkor körülbelül ötven építészeti irányzat a világban fölordít”, inkább érdem, mint hiányosság. Eladható minőség – fogalmazta meg egy ízben az ars poeticáját; s a jelzőn és a jelzett szón pontosan egyforma a hangsúly. A fanyalgóknak csupán abba az egybe kellene belegondolniuk: lehet, hogy például a bevásárlóközpont műfaja (noha sajnálatosan kifejezi az uralkodó korszellemet), a kényes ízlés számára nem kifejezetten rokonszenves, de ha egyet meg kéne hagyni Európában a tőlünk szerencsésebb utókornak mutatóba, arra jó eséllyel pályázhatna a Finta-féle WestEnd City Center. Az eladható minőség kéz a kézben jár a minőségi eladással.
A hetvenéves Fintát persze – ha a hivatalosság nem is – a barátok megünnepelték. Az ugyancsak általa kreált Bank Centerben még városgrafikáit is kiállították. Ezt a szerény sikerembert ugyanis – miközben valóságos tervezői nagyüzemet működtet – nem kábította el a vagyonszerzés mákonya. Ma is bérházban él, s minden luxusa az, hogy évente néhány hétre elutazik feleségével szeretett városaiba: Párizsba, Firenzébe, Velencébe – rajzolni. Ezek az elbűvölő munkák, szeszélyes bagatellek (amelyeket verseivel együtt könyvformában sem restell megjelentetni), mintha egy egészen más alkotót mutatnának, mint a pályázatokon induló, megbízásokért hadakozó, összeszorított szájú építészt. Egyes kritikusai rendesen kajánkodnak is vele: a férfias építészet világában még manapság is nőies gyöngeségnek számít az irodalom és a „haszontalan” képzőművészet művelése. Pedig Finta József szakmaidegen „csalafintaságai” nem bizonytalanságból, s nem is tehetsége természetének félreismeréséből származnak. Ő egyszerűen eljutott a teljes őszinteségig, amiről a kitüntetésosztó politikusok ismert okokból még csak nem is álmodozhatnak…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.