Dicső és feledésre ítélt múlt

A holnap Montrealban megkezdődő világbajnokság kapcsán vízilabda-válogatottjainktól „ellentétes” szereplést remélünk: a férfiaktól azt várjuk, másolják le előző két évüket, a nőktől pedig azt, nyomokban sem emlékeztessenek közelmúltbeli önmagukra. Az óhaj érthető, hiszen Kemény Dénes csapata 2003-ban Barcelonában vb-t, majd 2004-ben Athénban olimpiát nyert, míg Faragó Tamás együttese ugyanezeken a versenyeken egy 5. és egy 6. helyezést produkált.

2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú távon eredményesek a fiúk – ezúttal felesleges is felsorolnunk az 1997 óta íródó Kemény-éra dicsőséglistáját –, a lányok viszont csak aránylag rövid távon eredménytelenek, mert 2001-ben Eb-aranyat és vb-ezüstöt, sőt még 2003-ban is Eb-ezüstöt pólóztak össze. Az utóbbi hónapokban a Világliga előcsatározásaiból mindkét alakulat csoportgyőztesként jutott az augusztusi, vb utáni fináléba; a férfiak egy kivétellel mindenkit szisztematikusan elpüföltek, csupán a horvátoktól kaptak ki egyszer, amivel el is veszítették több mint egyéves veretlenségüket. E mérkőzésnek mégis a jövő szempontjából nagyobb a jelentősége, hiszen a horvátok Montrealban is csoportellenfelek. Mondhatni, az egyetlenek, mert Románia és Kanada legfeljebb játszópajtásnak tekinthető. A csoportelsőség tétje a presztízsen túl az, hogy a győztes azonnal a legjobb nyolc között találja magát, és innen érvényes Kemény Dénes teóriája, azaz egy világverseny megnyeréséhez három meccsen kell egyértelműen jól játszani: a negyeddöntőben, az elődöntőben és a döntőben. A mostani 13-as keretből ezt tízen pontosan tudják, hiszen ennyien olimpiai aranyérmesek, míg – Benedek Tibor, Varga Tamás és Steinmetz Barna helyén – Kiss Csaba, Szívós Márton és Varga Dániel vb-újonc.
A nők közül csupán Stieber Mercedes világbajnok, még 1994-ből. A frissebb élmények ehhez képest igen feledhetőek; a két évvel ezelőtti vb-5. helyet még menti valamelyest, hogy egyetlen mérkőzés, a negyeddöntő kudarca süllyesztette ide a csapatot, az athéni 6. helyezés viszont maga volt a csőd. Amelyből a jelek szerint kilábalt az alakulat, Faragó Tamás szövetségi kapitány nem véletlenül jegyezte meg: nem a legjobb, de a legerősebb csapattal utazunk Montrealba. Még akkor is, ha hiányzik belőle a Németországból hazatért Bujka Barbara, mert nem kapta meg a magyar állampolgárságot. Nem lehet azonban anynyira tartalékos a keret, hogy a holnapi bemutatkozáson ne intézze el simán Kínát, a csoportelsőség sorsa pedig kedden az amerikaiak ellen dőlhet el. Az ezért járó bónusz és a siker receptje ugyanaz, mint a fiúknál. Kérdés, a legnagyobb tétre menve mennyit sikerül ebből megvalósítani.



Vb-keretek
Nők: Horváth Patrícia, Serfőző Krisztina – kapusok; Takács Orsolya, Pelle Anikó, Kisteleki Dóra, Tomaskovics Eszter, Valkay Ágnes, Benkő Tímea, Brávik Fruzsina, Zantleitner Krisztina, Drávucz Rita, Stieber Mercedes, Tóth I. Andrea – mezőnyjátékosok.
Férfiak: Szécsi Zoltán, Gergely István – kapusok; Kiss Csaba, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kiss Gergely, Molnár Tamás, Vári Attila, Madaras Norbert, Szívós Márton, Kásás Tamás, Steinmetz Ádám, Varga Dániel – mezőnyjátékosok.

Csoportellenfelek
Nők: vasárnap 16.45 Kína, kedd 16.45 USA, csütörtök 18.00 Spanyolország. Férfiak: hétfő 21.15 Románia, szerda 01.00 Kanada, péntek 21.15 Horvátország

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.