Szombaton lezuhant a főváros, Malabo közelében az Air Equator légitársaság szovjet gyártmányú An–32-as gépe. Hivatalos adatok szerint a negyvenöt utas közül senki nem élte túl a légi balesetet. Az áldozatok száma a tájékoztatási miniszter szerint legfeljebb negyvennyolc, míg a demokratikus ellenzék ennek csaknem a kétszereséről, nyolcvanöt főről tud. Másnap hivatalos kormányforrások ötvenöt főben jelölték meg az áldozatok számát. A légitársaság egyébként Teodoro Obiang államfő lányának tulajdona. Az Air Equator idén már szerepelt a hírekben: februárban egy csecsemő fulladt meg édesanyja hátán a túlzsúfolt utastér miatt. A hétvégi mentésben a baleset helyszínéhez közel dolgozó külföldi, elsősorban észak-amerikai olajtársaságok és a hadsereg helikopterei vettek részt, ami arra utal, hogy Egyenlítői-Guinea repülőterei egyáltalán nincsenek felkészülve hasonló eseményekre. Az ellenzék szerint az áldozatok hozzátartozóit még az a veszteség is sújtja, hogy egyik utast sem biztosították, vagyis egyikük sem jogosult kártérítés követelésére.
A 34 éves Teodoro Nguema Obiang, Egyenlítői-Guinea jelenlegi államfőjének fia eközben nagy lábon élt Fokvárosban: a The Star fokvárosi napilap adatai szerint több mint egymillió eurót költött szállásra, szórakozásra és luxuskocsikra egyetlen hétvégén. Ebbe az összegbe nem foglaltatik bele a kíséret – testőrök és alkalmazottak népes hadának – napi költsége, és az a megrendelés, amivel helyi építészcégeket bízott meg két fokvárosi villájának átalakításával. Mindkét villa dollármilliókat ér. Az egyik az óceán partján, a másik a milliomosok negyedében épült. Ő maga az egyik legelőkelőbb fokvárosi szállodában lakott, és több autót vásárolt: két elegáns Bentleyt és egy Lamborghinit. A hazautazása előtti estén sem takarékoskodott a pénzzel: kétezer dollárt költött francia pezsgőkre. Teodorín édesapja kormányában erdőgazdálkodási, környezetvédelmi és lakásügyi miniszter, valamint az ország egyik fafeldolgozó üzemének, illetve az ország egyetlen engedélyezett magánrádiójának tulajdonosa. A félmilliós egyenlítői-guineai lakosság túlnyomó többsége viszont kevesebb mint egy euróból él naponta. Az ország Afrika kis Kuvaitjának számít, amióta 2001-ben szakértők kilencvenmilliárd hordóra becsülték az ország területének felszíne alatt rejlő nyersolaj mennyiségét: vagyis Egyenlítői-Guinea a világ kőolajkészletének öt-tíz százaléka felett rendelkezik.
A fokvárosi újságírók kapcsolatba léptek az ország pretoriai nagykövetével, de a diplomata közölte, hogy országa elnökének fia magánlátogatáson tartózkodott Fokvárosban, és hivatalosan semmit sem akartak hozzáfűzni.
Éhező rabok. Az Amnesty International (AI) nemrég közzétett jelentésében élesen bírálja az Egyenlítői-Guineában uralkodó börtönállapotokat. A dokumentum szerint hetven fogoly az éhhalál határán van az afrikai ország egyik börtönében. A legrosszabb állapotban lévő foglyok között tizenegy külföldi van, akiket 2004 novemberében szabálytalan perben ítéltek el. Az AI ezért felszólítja Egyenlítői-Guinea hatóságait, hogy haladéktalanul juttassanak az arra rászorulóknak rendszeres élelmet, biztosítsanak számukra orvosi ellátást, távolítsák el a kéz- és lábbilincseket. (MN)
Lezárták az Óbudai-szigetet
