Egyiptomi terrorfészek

Munkatársunktól
2005. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán Huszni Mubarak elnök a legelhivatottabb államvezető a terrorizmus elleni harcban. Egyiptomban nemsokára több radikális mozlim fog bíróság előtt felelni a tavalyi tábai robbantásért. Az ítélethez nem férhet kétség. A Nílus országában már több tucat merénylőre kimondták a halálos ítéletet az elmúlt években. Ami a mostani, sarm-es-sejki merényletet illeti, mivel a kedvelt turistacélpontra csak több rendőri ellenőrzésen keresztül lehet bejutni, a hatóságok feltételezik, hogy a robbantók a beduinok által is használt hegyi (csempész) útvonalon jutottak el a településig. Az egyiptomi rendőrök huszonöt beduint vettek őrizetbe Ruvaisat városkában Sarm-es-Sejktől északra. Mivel a beduinok fegyveres ellenállást tanúsítottak, feltételezhető, hogy közük lehet a merényletekhez. A nyomozók szerint a beduinok ismerik a csempészutakat, amelyeken bármit bejuttathatnak az országba a Vörös-tenger partvidékéről.
Tény ugyanakkor az is, hogy Egyiptomban a vallási fanatizmusra alapuló terror komoly múltra tekint vissza. A legrégebbi szervezet talán az Egyiptomban legtöbb tagot számláló Muszlim Testvériség. Hasszán el-Banna, általános iskolai tanító alapította 1928-ban. A szervezet koncepciója megalapítása óta az állam iszlamizálása. A csoportnak két szárnya létezik. Egy militáns, radikális szárny, amelyből már több más terrorszervezet alakult ki. A másik egy liberálisabb, politikai szárny, amely célul tűzte ki a parlamentbe való bejutását. Mivel Anvar Szadat elnök egy 1977-ben kiadott dekrétuma szerint, egy politikai párt sem alapítható vallási háttérrel, ez a törekvés kudarcba fulladt. A szervezet nemcsak önálló akciókat hajt végre – például turisták legyilkolása Luxorban és Kairóban –, hanem közös merényleteket követ el az Iszlám Dzsiháddal. Oszama bin Laden jobbkeze, Ajman el-Zavahiri tizenöt éves korában lépett be a szervezetbe és több évig aktív tagja volt, mielőtt maga is átpártolt volna az Iszlám Dzsihádhoz. Ám Szadat elnök meggyilkolása után elhagyta Egyiptomot és csatlakozott az afgán mudzsahedinhez. A jelenleg bebörtönzött tízezer politikai fogoly jó része a Muszlim Testvériség tagjai közül kerül ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.