El kell ítélni a sárdobálást, a vádaskodást

Olvasóinktól
2005. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés olyan mániákus újságolvasó lehet, aki hozzám hasonlóan képes volt végigolvasni az Élet és Irodalomban a minap közölt „iratismertetést”. Öt teljes újságoldalon olvasható egy normális ember számára érdektelen peres ügy jogi csűrés-csavarásokkal teli vitairata. Jónak tartom az átlagolvasó számára leegyszerűsítve bemutatni, hogy miről van szó, s az ÉS miként pocsékolja a papírt.
Hetekkel ezelőtt a hetilap elkezdett közölni általa hiteles jegyzőkönyveknek nevezett iratokat olyan magyarázatok kíséretében, miszerint egy szőlőtermesztéssel foglalkozó kft., amelyben Orbán Viktor feleségének csekély tulajdoni része volt, elősegítette a volt kormányfő gazdagodását, mégpedig azzal, hogy Orbán miniszterelnöksége idején „jó tanácsokkal” befolyásolta a vállalat ügymenetét.
A szenzációt keltő, Fiúk a szőlőben című cikkek próbálták bizonygatni, hogy a gazdasági társaság több ízben „taggyűlést” tartott Orbán Viktor részvételével, és a gyűlések jegyzőkönyveit valaki odaadta közlésre a hetilapnak, amelynek Rajnai Attila nevű munkatársa olvasmányos cikkek formájában ismertette. Már az írások elolvasásakor láttam, hogy valami itt nincs rendben, mert a jegyzőkönyvnek nevezett iratok egész egyszerűen nem felelnek meg a jegyzőkönyvre vonatkozó szabályoknak. Például: a tárgyalás megkezdésekor nincs meghatározva a jelenlévők neve, száma, a jkv. vezető megválasztása és a hitelesítő személyek kijelölése. Azon meg elcsodálkoztam, hogy egy lényegében baráti megbeszélést is taggyűlésként ismertettek, és azt közölték, hogy gyorsírással rögzítette az elhangzottakat a társaság jogász tagja. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy hetven évvel ezelőtt én is megtanultam a gyorsírást, de amióta hangrögzítő diktafon létezik, senki sem hagyatkozik laikus gyorsíróra.
A mindenféle áljegyzőkönyv hírlapi közlése kizárólag azt célozta, hogy a volt kormányfő jó hírnevét rontsák. Ez annyira nem sikerült, hogy a gazdasági társaság polgári peres úton bebizonyította, hogy a lapban közölt napokon közgyűlés nem volt, a bemutatott iratok jegyzőkönyvnek nem minősíthetők, a tanú, aki átadott iratokat, mondván, hogy azok hivatalos iratok, vagyis „taggyűlési jegyzőkönyvek”, benső családi okokból és anyagi érdekből elfogult.
Az ügy immár megjárta az első- és másodfokú bíróságot. Első fokon a bíró elfogadta volna a bemutatott iratokat taggyűlési jegyzőkönyveknek, de a másodfokú bíróság, a Fővárosi Ítélőtábla nyilván alaposabban mérlegelte az ügyet, mert megváltoztatva a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletét, megállapította, hogy az ÉS által ismertetett iratok nem „taggyűlési jegyzőkönyvek”.
Szeretném hozzátenni a magam véleményét. Sokat tapasztalt, idős ember vagyok. Nem fűz érdek a Fidesz megtámadott vezetőjéhez, a Magyar Újságírók Közösségének ma is tagja vagyok, csupán az újságírás tisztességének védelme a célom. Az írás eszmeiségét még Bajcsy-Zsilinszky Endrétől tanultam, az ő szellemiségének alapján vettem részt 1989-ben az Ellenzéki Kerekasztal munkájában. A sárdobálást, a hamis gyanúsítgatást, amit ebben az ügyben az ÉS véghezvitt, csak elítélni lehet.
Domonkos István, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.