Koltay Gábor könyve Nemeskürty Istvánról jól szerkesztett, különleges hangulatú életútinterjú a nyolcvanadik évét nemrég betöltött íróval. Nem szokványos beszélgetés ez, hanem inkább életregény, amelyben benne vannak a XX. századi magyar történelem legtragikusabb korszakai, a második világháború, az azt követő bolsevik diktatúra évtizedei és a fellélegzés időszaka, a rendszerváltás. Nemeskürty István igazi alkotói korszaka a Kádár-rendszer idejére tehető: a Budapest Filmstúdió, majd a Mafilm négyes stúdiójának vezetője volt 1959-től 1986-ig, amikor százhatvan egész estés játékfilm készült. Ahogyan Nemeskürty megjegyzi a könyvben: „Nincs az a hollywoodi mogul, aki ezt elmondhatná magáról.” Többek között olyan filmekért harcolt a kézi vezérlésű kultúrpolitika idején, és olyan filmek készültek az irányításával, mint a Katonazene, az Oldás és kötés, a Sodrásban, A kőszívű ember fiai, az Iszony, a Magasiskola, a Megáll az idő, a Lila ákác, a Jutalomutazás, Az ötödik pecsét, a Napló gyermekeimnek vagy az István, a király. Az ő stúdiójában vált nagy rendezővé például Gaál István, Kósa Ferenc, Mészáros Márta, Elek Judit, Kézdi-Kovács Zsolt és Koltay Gábor.
Mondhatnánk azt is, hogy kettejük könyve a Mi végre vagyok a világon?: Nemeskürty Istváné és Koltay Gáboré. Nemeskürty szerencsés ember, elmondhatja magáról, hogy sokat tett hazájáért, a magyar társadalomért irodalmi, történészi, filmes és közéleti munkásságával. Izgalmas olvasni az élményeket: ahogyan megszületett a Requiem egy hadseregért című kötete, amelyben emléket állított a Donnál elpusztult második magyar hadsereg katonáinak. E katasztrófa feldolgozása hosszú ideig vitatéma volt a magyar közéletben, a magyar történészi körökben. De nem kevésbé érdekes a könyvnek az a fejezete, amelyben Nemeskürty Németh László Iszony című regényének megfilmesítéséről vall.
A Mi végre vagyok a világon? nem csupán a tanár, Nemeskürty István és a tanítvány, Koltay Gábor beszélgetése, hanem két olyan emberé is, akik nagyon jól ismerik és megbecsülik egymást. Hiszen számos közös alkotásuk született színpadon és filmvásznon: például az István, a király, a Honfoglalás, a Sacra Corona és legutóbb a Velünk élő Trianon című tizennégy részes filmsorozat. Nemeskürty ezekben a munkákban hol dramaturgként, hol íróként, hol pedig tanácsadóként vett részt.
Az olvasmányos kötet egyszerre könnyed és mély – Nemeskürty anekdotákkal fűszerezve, finom humorral jeleníti meg az átélt évtizedeket. Ez a munka az erkölcsi helytállásról, a tudás tiszteletéről, az élet, a család szeretetéről és a szakmai alázatról szól. Ajánlom mindazoknak, akiknek ez még számít.
(Nemeskürty István – Koltay Gábor: Mi végre vagyok a világon? Akadémiai Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 3450 forint)
Cáfolja a KEHI Ruszin-Szendi Romuluszékat: tudniuk kellett a luxusvilla berendezéseiről, hisz ők kérték
