Elbeszélt katasztrófák

k ö n y v e s h á z

Sebestyén Imre
2005. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koltay Gábor könyve Nemeskürty Istvánról jól szerkesztett, különleges hangulatú életútinterjú a nyolcvanadik évét nemrég betöltött íróval. Nem szokványos beszélgetés ez, hanem inkább életregény, amelyben benne vannak a XX. századi magyar történelem legtragikusabb korszakai, a második világháború, az azt követő bolsevik diktatúra évtizedei és a fellélegzés időszaka, a rendszerváltás. Nemeskürty István igazi alkotói korszaka a Kádár-rendszer idejére tehető: a Budapest Filmstúdió, majd a Mafilm négyes stúdiójának vezetője volt 1959-től 1986-ig, amikor százhatvan egész estés játékfilm készült. Ahogyan Nemeskürty megjegyzi a könyvben: „Nincs az a hollywoodi mogul, aki ezt elmondhatná magáról.” Többek között olyan filmekért harcolt a kézi vezérlésű kultúrpolitika idején, és olyan filmek készültek az irányításával, mint a Katonazene, az Oldás és kötés, a Sodrásban, A kőszívű ember fiai, az Iszony, a Magasiskola, a Megáll az idő, a Lila ákác, a Jutalomutazás, Az ötödik pecsét, a Napló gyermekeimnek vagy az István, a király. Az ő stúdiójában vált nagy rendezővé például Gaál István, Kósa Ferenc, Mészáros Márta, Elek Judit, Kézdi-Kovács Zsolt és Koltay Gábor.
Mondhatnánk azt is, hogy kettejük könyve a Mi végre vagyok a világon?: Nemeskürty Istváné és Koltay Gáboré. Nemeskürty szerencsés ember, elmondhatja magáról, hogy sokat tett hazájáért, a magyar társadalomért irodalmi, történészi, filmes és közéleti munkásságával. Izgalmas olvasni az élményeket: ahogyan megszületett a Requiem egy hadseregért című kötete, amelyben emléket állított a Donnál elpusztult második magyar hadsereg katonáinak. E katasztrófa feldolgozása hosszú ideig vitatéma volt a magyar közéletben, a magyar történészi körökben. De nem kevésbé érdekes a könyvnek az a fejezete, amelyben Nemeskürty Németh László Iszony című regényének megfilmesítéséről vall.
A Mi végre vagyok a világon? nem csupán a tanár, Nemeskürty István és a tanítvány, Koltay Gábor beszélgetése, hanem két olyan emberé is, akik nagyon jól ismerik és megbecsülik egymást. Hiszen számos közös alkotásuk született színpadon és filmvásznon: például az István, a király, a Honfoglalás, a Sacra Corona és legutóbb a Velünk élő Trianon című tizennégy részes filmsorozat. Nemeskürty ezekben a munkákban hol dramaturgként, hol íróként, hol pedig tanácsadóként vett részt.
Az olvasmányos kötet egyszerre könnyed és mély – Nemeskürty anekdotákkal fűszerezve, finom humorral jeleníti meg az átélt évtizedeket. Ez a munka az erkölcsi helytállásról, a tudás tiszteletéről, az élet, a család szeretetéről és a szakmai alázatról szól. Ajánlom mindazoknak, akiknek ez még számít.
(Nemeskürty István – Koltay Gábor: Mi végre vagyok a világon? Akadémiai Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 3450 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.