Eredetileg nem szerepeltek az agráriumot és a vidéket érintő javaslatok a száz lépés elemei között, most mégis egy 21 pontból álló mezőgazdasági programmal áll elő a miniszterelnök. Lapunk megtudta: az agrárlépések mellé rendelt idei források nem haladják meg a szaktárca nemzeti támogatásokhoz rendelt pénzügyi keretét. A lépések nagy része jövőre csúszik, de a sertés- és baromfitartók 2006-os támogatásaikat csak 2007-ben kaphatják meg. A program olyan elemeket is tartalmaz, amit a szakma már régen követel az agrárkormányzattól. A földművelésügyi tárcához közeli forrásokból származó értesüléseink szerint nemzeti támogatásban részesülnek az állattenyésztők, akiket az általuk régóta szorgalmazott állati hulladék és vágóhídi melléktermékek ártalmatlanításában támogatnak, s ugyanők kedvezményes hiteleket vehetnek fel takarmánygabona-szükségletük megvásárlásához.
*
Sőt remélhetik földellátottságuk javítását is, de a környezetvédelmi és környezetgazdálkodási szabályok enyhítését is. A növénytermesztők az energetikai növénytermesztés és az öntözés támogatásában reménykedhetnek.
A kormány lépései között szerepelnek földügyek is, így például a földért életjáradék program negyedik ütemének meghirdetése, a birtokkoncentrációt szolgáló termőföldvásárlás ösztönzése, illetve termőföld biztosítása közfeladatok ellátásához – így a szociális földprogram megvalósításához – a Nemzeti Földalapban lévő földekből.
A harmadik etapban az agrártermékek piacra jutási esélyeinek javítását segítené a kormány, részint a hazai és importélelmiszerek minőségi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzésének fokozásával, s a hazai élelmiszerek piacra jutásának támogatásával. Mindemellett a kabinet tervezi a kistermelőknél alkalmazott áfakompenzációs felár módosítását, s az ugyanezen kör élelmiszer-ellátás és -forgalmazás szabályainak ésszerűsítését. A szőlő- és bortermelők érdekében az agrártárca várhatóan kezdeményezi az uniónál a szőlő- és bortermelés melléktermékek lepárlásra vonatkozó szabályainak módosítását. A lépések közé tartozik a már bejelentett, a borra vonatkozó jövedéki adó nullakulcsossá tétele, illetve az ültetvénykivágási és -telepítési támogatások folyósítása. A termelői szerveződések pedig 2006-ban egymilliárd forintra számíthatnak.
Az agrár-szakigazgatás hatékonyságának javítása érdekében a jövőben számítani lehet az egységes megyei agrár-szakigazgatási intézményrendszer létrehozásának előkészítésére és a kétszintű mezőgazdasági szaktanácsadói hálózat kiépítésére. A mezőgazdaságból élők termelési és vagyonbiztonságának javítására is, de ezt a mezei őrszolgálat kiterjesztésével kívánja elérni a kabinet. Jövőre a szolgálat hárommilliárd forintot igényelne, az idén pedig 800 milliót, de jelenleg az utóbbi összeg nem rendezett.
Az elképzelések szerint befejeződne a szövetkezeti üzletrészek programja is, amelynek során az ÁPV Rt.-n keresztül meghirdetnék a felvásárolt üzletrészek értékesítését, és kárpótlás jellegű törvényjavaslatot terjesztenének elő a megszűnt, illetve felszámolt szövetkezetek üzletrészeseinek részleges kártalanítására. Mindezen túl a programon belül kidolgoznák az elemi kárenyhítés új rendszerét, s öt évvel meghosszabbítanák a 2003. évi aszályhitelek határidejét.
Az agrár-százlépés szépséghibája, hogy költségvetési vonzata az idei évre 3,2 milliárd forint, azaz valamivel kevesebb, mint amekkora pénzügyi mozgástere van az idén az agrártárcának a nemzeti támogatások finanszírozására. Jövőre a program – mivel sok eleme 2006-ra vonatkozik vagy onnantól él – már 10,7 milliárd forinttal számol, azzal a megjegyzéssel, hogy a sertés- és baromfitartók csak 2007-ben juthatnak hozzá a 2006-os, mintegy tízmilliárd forintra rúgó támogatásaikhoz. A kezdeti pozitív előjelű lépések után pedig rosszul jöhet az állattenyésztőknek, hogy a száz lépés forráshiány miatt nem számol a tenyészállatok beállításának támogatásával.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
