Úgy látszott tegnap délután, hogy csak a kedvezőtlen időjárás hátráltathatja a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) tartó Discovery űrsikló esti fellövését a floridai Cape Canaveral Kennedy Űrközpontjában. Néhány órával a start előtt azonban kiderült, hogy az űrrepülőgép, amely hét asztronautát szállított volna, a külső üzemanyagtartály egyik érzékelőjének hibája miatt nem kelhet útra. Az érzékelő ugyanis azt jelezte, hogy a tank üres, noha tele volt – adta hírül a CNN. A NASA nem zárja ki, hogy gyorsan kijavítják a hibát, és ma fellövik az űrsiklót, de szakemberek szerint ez erősen kétséges.
A Columbia két évvel ezelőtti, hét űrhajós halálával végződő katasztrófája óta a Discovery az első űrsikló, amelynek újbóli munkába állítását elhatározta az amerikai űrkutatási ügynökség, miután az űrjárművek az elmúlt több mint két év alatt egész sor, a nagyobb biztonságot szolgáló átalakításon estek át. A Discovery idén tavaszra tervezett első felszállását mégis már többször elhalasztották, mert még mindig találtak olyan hibalehetőségeket, amelyek miatt megismétlődhetett volna a Columbia balesete.
Az űrkutatási szakemberek hét eleji magabiztos nyilatkozatai szerint végre minden gondot megoldottak, és a menetrend betartását már csak a Dennis hurrikán veszélyeztethette volna, amely miatt sokan csak hatvan-hetven százalékos esélyt adtak az esti startnak.
A CNN beszámolója szerint azonban kedden újabb aggodalomra adott okot, hogy a kilövőálláson várakozó űrsiklóról a visszaszámlálás ideje alatt egyszer csak levált a pilótafülke egyik ablakának szigetelőhabbal szegélyezett műanyag fedele. Csaknem húsz métert zuhant, majd nekicsapódott az űrjármű farokrészének, amelynek közelében kárt tett két hővédő csempében. Mivel a Columbia tragédiáját az okozta, hogy a külső üzemanyagtartályról levált szigetelőhab megrongálta a hővédő pajzsot, ilyesfajta hibára többévi felkészülés után és egy nappal az űrrepülőgép tervezett indulása előtt aligha számított bárki is. Ráadásul a fedél igen közel csapódott be az egyik motorhoz, ami a sikló manőverezését segíti. Kyle Herringnek, az ügynökség szóvivőjének nyilatkozata szerint azt a panelt, amelyen a sérült hővédő csempék voltak, tegnap kicserélték. A fedél egyébként is csak azt a célt szolgálta, hogy védje az ablakot, amíg a Discovery a kilövőállványon van.
A CNN ennek ellenére felhívta a figyelmet arra, hogy a levált ablakfedél éppen olyan súlyú, mint az a szigetelőhab-darab, ami a Columbia végzetét okozta. A hírügynökség emlékeztetett arra is, hogy az asztronauták a legtöbb szakértő szerint sohasem tudnának befoltozni egy olyan lyukat, ami a Columbia pusztulását előidézte.
A visszaszámlálás leállításához azonban az újabb hiba is kellett. A Discoveryt sokan már a Titanichoz hasonlítják – jegyezte meg a CNN.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
