Tony Blair a terrortámadásokkal kapcsolatos egyik első sajtótájékoztatóját a többi megjelent állam- és kormányfő jelenlétében tartotta meg, jobbján George W. Bush amerikai, balján Jacques Chirac francia elnök állt. Röviddel ezt követően indult el Londonba.
Szerda este még minden rendben volt, a brit uralkodó által adott díszvacsorával vette kezdetét a G8 péntekig tervezett skóciai csúcstalálkozója, amelynek két fő témájává a soros brit G8-elnökség az afrikai nyomor, illetve a globális felmelegedés elleni hatékony fellépést tette meg. II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburgh-i herceg az Edinburgh-tól északra fekvő Gleneagles kisváros főleg világklasszis golfozók körében népszerű kastélyszállójában látta vendégül Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Oroszország, Olaszország, Németország, Franciaország, Kanada és Japán állam- és kormányfőit.
Az egyezkedés mindazonáltal már szerda éjjel a legfelsőbb szinten zajlott: Blair és Bush fél órán át tárgyalt négyszemközt a brit javaslatokról – amelyeknek az amerikai elnök, saját maga által is bevallottan, nem lelkes híve. A tegnapi első munkanap is kettőjük munkareggelijével kezdődött, amíg az események tervezett menetét félbe nem szakították a londoni merényletek. Ugyancsak szerda éjjel mindemellett olyan hírek szivárogtak ki, hogy a másik fő napirendi pontban, a globális felmelegedés kérdésében van előrelépés a szakértői szinten, zárt ajtók mögött folyamatosan zajló egyeztetéseken. Ismeretes, hogy a csúcs kezdete előtt adott nyilatkozataiban Bush – aki határozottan ellenezte a kiotói egyezményt – első ízben ismerte el, hogy a globális felmelegedés „valóban olyan probléma, amelyet kezelni kell”, és a jelenséget „bizonyos mértékig az emberi tevékenység okozza”.
A brit–amerikai munkareggelit követő tájékoztatón Bush kijelentette, hogy az Egyesült Államok kész együttműködni az Európai Unióval a szervezet által a tagállamok részére folyósított bőkezű mezőgazdasági támogatások rendszerének megszüntetése ügyében. Az amerikai elnök reményének adott hangot, hogy a kereskedelmi tárgyalások dohai fordulója keretében egyetértés születik a támogatások 2010-ig történő megszüntetéséről.
A várható tiltakozó megmozdulások megakadályozására a skót rendőrség csütörtök reggelre szinte hermetikusan körülzárta azt a sátortábort, ahol a G8-csoport csúcstalálkozója ellen tüntetők éjszakáztak.
Bush újabb esése. Skóciában tartózkodva sem sikerült az amerikai elnöknek immúnissá válnia az olyan kis, de kellemetlen balesetekkel szemben, mint amelyeknek már többször áldozatául esett. Ezúttal a királynői vacsora előtt szottyant kedve biciklizni a vezető világhatalom első emberének, de próbálkozása nem vezetett sikerre. Az esős időben kerékpárja megcsúszott, és így elütött egy, a biztonságáért felelős hatósági személyt, akit kórházba kellett szállítani. Az elnök a karján és kézfején szerzett horzsolásokkal úszta meg az esetet. (MN)