Eltávolított keresztek a berlini átkelőnél

Tizenöt esztendővel a német újraegyesítés után Berlinben még mindig vita folyik arról, hogy a főváros milyen emléket állítson az NDK-erőszakrendszer áldozatainak. Magánkezdeményezésre mindeddig több mint ezer fekete kereszt emlékeztetett azokra, akik a hírhedt „berlini fal” árnyékában vesztették életüket. A szorongó érzéseket kiváltó emlékhelyet tegnap – rendőri biztosítás mellett – felszámolták.

Stefan Lázár
2005. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kék overallos munkások szerelték le az emlékhely 1065 fakeresztjét , miután letakarták az áldozatok nevét megörökítő táblákat. Eltávolították az emlékhelynél felállított faldarabokat is. A zuhogó esőben, rendőrségi védelemmel zajló végrehajtást félszáz tüntető figyelte, köztük az ellenzéki kereszténydemokrata unió (CDU) berlini képviselői.
A „Checkpoint Charlie” néven híressé vált hajdani átkelőhely szomszédságában több mint kétszáz személy tiltakozott az akció ellen, sokan a keresztekhez láncolták magukat. A tüntetés eredménytelen maradt. A kivezényelt rendőrök felügyelete alatt munkáscsapat tett eleget a bíróság hozta döntésnek, és emelte ki a földből az áldozatok neveivel ellátott kereszteket. A dicstelen történelmi múlt feldolgozásának problémája újabb fejezettel gazdagodott. A város ügyeit irányító vörös szenátus – a szociáldemokraták és a szocialisták koalíciója – az NDK építette válaszfal ötvenedik évfordulójára – 2011-re – kíván csak megfelelő emlékműről gondoskodni. Történészek szerint abban bíznak, hogy akkorra már e tragédia kihal az emberek emlékezetéből. Thomas Flierl kultúrszenátort az az egyre gyakrabban hangoztatott kritika sem zavarja, hogy az újraegyesítés euforikus hangulatában túl gyorsan bontották le a gyűlölt betonépítményt, abból nem hagytak óva intő maradványokat, a német történelem második diktatúrájára utaló értéket.
Ezt a feladatot mindeddig a Checkpoint Charlie szomszédságában már 1962-ben berendezett, úgynevezett Falmúzeum vállalta magára, a tavaly elhunyt alapító, Rainar Hildebrandt özvegyének a javaslatára. Az Ukrajnából származó Alexandra Hildebrandt nemcsak férje örökének az ápolását tartja kötelességének, hanem a drámai sorsokra való emlékeztetést is. Kibérelte a szomszédos, nyolcezer négyzetméternyi beépítetlen telket, és felállíttatta az áldozatok emlékét idéző keresztparkot. A bérleti szerződés azonban 2004 végével lejárt, és a tulajdonos BAG bank – a másfajta üzleti lehetőségekből adódó nyereség reményében – azt nem volt hajlandó meghosszabbítani. A kért vételárat pedig (36 millió euró) Alexandra Hildebrandt nem tudta előteremteni. A pénzintézet elutasított magától minden „politikai meggondolást”, a szenátus nem volt hajlandó beavatkozni a jogi úton hozott kiürítési eljárásba. Berlin elvesztette a város huszonhat esztendős megosztottságát szembetűnően dokumentáló emlékhelyét. A keletnémet börtönökben hosszú éveket eltöltött és magukat keresztekhez kötött tüntetőket a rendőrök elvezették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.