Gyenge volt az idei kajszibaracktermés

Az elmúlt évek átlagos mennyiségéhez képest az idén harmadannyi kajszi termett az országban, a felvásárlók minden kilóra vevők. Még a cefrének való gyümölcs is kelendő, különösen a barackpálinkájáról híres vidékeken. A gazdák szerint még sincs ok örömre, mert bár első ránézésre a kajszi nyereségesnek látszik, a meggy-, ribizli-, málnatermés azonban katasztrofális eredményeket hozott.

Tolcsvai L. László
2005. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gönc térségében több száz hektáron termelik a kajszit, s a múlt héten megkezdődött a barackszüret. Bordás Józsefné felvásárló úgy véli, az átvételi ár ugyan nem rossz, de az idei mennyiség jelentősen elmarad a várakozásoktól. Mint mondta, mindenféle gyümölcsöt átvesznek, ha igény van rá, s immár csaknem kétszáz termelővel állnak kapcsolatban Kelet-Magyarországon.
Bordás Józsefné a barackhelyzetről szólva kijelentette: míg tavaly a termelők a legjobb minőségű kajsziért sem kaptak többet nyolcvan forintnál, most az első osztályúért százötven forintot is adnak, míg a minőségi gönci cefretermésért nyolcvan forintot kínálnak. Az a felvásárló jár jobban, aki többet fizet.
Lehetőség szerint magyar feldolgozóknak adják át a kajszit, s hozzátette, hogy a feldolgozók infrastrukturális ellátottsága jelentősen elmarad a nyugat-európaiakéhoz képest. Az a baj, hogy a hazai feldolgozóknak nincsenek megfelelő gépeik, még a válogatóasztal minősége sem éri el a kívánatos szintet. Persze akad kivétel, de nem túl sok.
Az egyik termelő gyümölcse átadása közben közölte: a sorok közti művelés, a permetezés, a metszés, az alkalmi munka értéke nem csökken, de a mennyiség ebben az esztendőben jelentősen alulmúlta várakozásaikat.
Molnár János, Gönc polgármestere viszont felhívta a figyelmet, hogy a város határában óriási az érdeklődés az idei termés iránt, náluk az első osztályú kajsziért a 180 forintot sem sajnálják a felvásárlók. Igaz, hogy a híres gönci baracknak nem kedvezett az időjárás, a minőség ellen mégsem lehet kifogás. A szlovák határhoz közeli településen sem elégedettek a termelők, ám a polgármester azon véleményének adott hangot, miszerint ha sok a barack, akkor alacsony a felvásárlási ár, ha kevés, akkor a felvásárlók tapossák egymást. Szerinte kormányzati szinten kellene valamilyen megoldást találni a termelők több évre vonatkozó teljesítménybeli eltéréseinek kiegyenlítésére. Nyugat-Európában, s az északi államokban becsülete van a gazdának, s amennyire lehet, kihasználják az uniós támogatási lehetőségeket. Ez csak Magyarországon nem szokás.
Bordás Józsefné megerősítette a polgármester szavait, ő úgy fogalmazott, ebben az országban mindenki számít, csak a termelő nem. Példaként említette, hogy az egres kurrens cikknek számít egész Európában, ennek ellenére még a pallagi óriás fajta ára sem érte el a ráfordított költségeket. A rossz, úgymond fagykáros időjárás megtette hatását.
Rendkívül kevés gyümölcs termett az idén, emiatt a német konzervgyárak be sem indították a gépsorokat. Tavaly 450 forintot, az idén pedig 150-et adtak a ritka gyümölcs kilójáért. A ribizliről talán beszélni sem érdemes, szinte igény sem volt rá. A feketeribizliért ötven forintot adtak, a szedők pedig 45 forintért dolgoztak kilónként. Ugyanezt mondja a felvásárló a meggyről, illetve a málnáról is, és közölte: ilyenkor kellene tenniük valamit az agrártárca vezetőinek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.