Gyurcsány elvetette Orbán javaslatait

Bár elméletileg helyénvalónak tartja, mégis elutasítja Gyurcsány Ferenc Orbán Viktor javaslatát, hogy a gázárak tervezett emelése ne érintse a kórházakat, az iskolákat és az orvosi rendelőket. A miniszterelnök – szemben elődjével – privatizálná a budapesti repülőteret üzemeltető céget, hogy a bevételből autópályát építsenek.

Török László
2005. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvetette Gyurcsány Ferenc szombaton azt a két javaslatot is, amelyre előző nap az Orbán Viktorral folytatott vitában még nem adott konkrét választ. A Fidesz elnöke azt kérte a miniszterelnöktől, hogy a nagyfogyasztókra vonatkozó hétszázalékos gázáremelés a kórházakat, iskolákat és orvosi rendelőket ne érintse. Gyurcsány a köztévé reggeli műsorában nem tartotta megalapozottnak a javaslatot, ugyanakkor megjegyezte, hogy a felvetés „nem pont ebben a megfogalmazásban, de elméletileg helyénvaló”. Orbán a budapesti repülőtér privatizációja ellen is fellépett a kormányfői vitaesten, ezzel kapcsolatban Gyurcsány kifejtette: a repülőteret mint létesítményt nem adnák el, hanem a légikikötőt üzemeltető társaságot tervezik eladni.
*
A kormányfő számítása szerint a légikikötő működtetéséből várható eredmény évi 10 milliárd forint körül alakul, a privatizációs bevétel viszont 150-200 milliárd forint lehet, s „ebből meg lehetne építeni a 4-es autópályát”. Gyurcsány Ferenc úgy vélte: az igazi konzervatív politika, „lásd Thatcher, lásd Kohl, lásd a Magyar Demokrata Fórum valódi konzervatív politikája”, soha nem fogadta el azt, hogy az állam a legjobb gazda.
Pokorni Zoltán a kormányfő televíziós szereplése után arra kérte Gyurcsányt, hogy „ne hirtelen haragjában utasítsa vissza” Orbán Viktor kezdeményezéseit, hanem a döntés előtt „aludjon még egyet”. A Fidesz alelnöke elmondta azt is, hogy pártja a nyár folyamán továbbviszi a szerintük jó és indokolt javaslatokat (a fentieken kívül a volt miniszterelnök a személyi jövedelemadó alsó kulcsának ötszázalékos csökkentését is kezdeményezte). Pokorni kitért arra is, hogy a budapesti repülőtér utasforgalma tavaly húsz százalékkal nőtt, Európában a légikikötők a legjövedelmezőbb állami tulajdonnak számítanak.
Szintén a köztelevízióban értékelte a pénteki eszmecserét Orbán Viktor, aki bizonytalan volt annak megítélésében, hogy van-e értelme egy évvel a választások előtt a Gyurcsány Ferenccel folytatott vitának, megkockáztatva egy idő előtti kampányharcot. A volt kormányfő szerint az MSZP-s politikus nem volt annyira támadó, mint amire számított, ám provokációnak minősítette Gyurcsánynak az ő parlamenti munkáját illető megjegyzését. Felhozta, hogy a jelenlegi miniszterelnököt még senki nem választotta meg, és nem is tagja a törvényhozásnak. Orbán úgy vélte, hogy Medgyessy Péter pozitívabb, nyitottabb és befogadóbb volt az ellenzéki javaslatokra, mint Gyurcsány Ferenc.
Horn Gyula egy szombati tanácskozáson eredményesnek és folytatásra érdemesnek ítélte a két politikus vitáját, amely szerinte az első komoly lépés a két nagy párt közötti tárgyalásos viszony kialakítására. – Sok olyan nemzeti ügy van, amelyet egy párt egyedül nem tud megoldani, amelyben egymásra vagyunk utalva – vélekedett az MSZP-s politikus. Lendvai Ildikó egy új politikai kultúra „előnyszerzését” látta a miniszterelnöki találkozó, illetve a Gyurcsány–Orbán-vita megvalósulásában. A szocialisták frakcióvezetője úgy vélte, hogy a kormány azért nyúl először az áfa felső kulcsának csökkentéséhez, mert abból a nyugdíjasoknak és a minimálbérből élőknek is lesz hasznuk.
A Magyar Hírlap által megszólaltatott elemzők többsége Orbán Viktor pénteki szereplését egy kicsivel meggyőzőbbnek látta Gyurcsány Ferencnél. Többen úgy vélték, hogy az ellenzéki politikus üzenetei befogadhatóbbak voltak, míg a miniszterelnök javaslatai „szétfolytak”.
Emlékezetes: a Kontroll Csoport háromszáz fős gyors telefonos felvétellel szondázta a vitát nyomon követők értékítéletét. Itt a válaszadók 48 százaléka a Fidesz elnökét, 37 százaléka a miniszterelnök szereplését érezte meggyőzőbbnek.



Ki emelt többet? Figyelmetlenül értelmezte Orbán Viktor a nyugdíj reálértékére vonatkozó adatokat, amikor az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium honlapjára hivatkozva azt mondta, hogy kormányzása idején a mutató 22,2 százalékkal emelkedett – közölte Korózs Lajos, a szaktárca politikai államtitkára. A politikus számításaiból az derül ki, hogy míg az előző kormány négy éve alatt 17,8 százalékkal, addig a mostani kormány három éve alatt 23 százalékkal nőtt a nyugdíjak vásárlóereje. Harrach Péter, az Orbán-kormány szociális minisztere szerint az államtitkár tévedett, amikor a nyugdíjak 2002. évi 10 százalékos reálérték-emelkedéséből négy százalékot, az emelkedés 40 százalékát a Medgyessy-kormánynak tulajdonította. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.