Háborúra készülő telepesek

A Gázai kivonulást ellenző tüntetők gyűltek össze tegnap a Gázai övezettől nem messze fekvő Netivót városában, hogy elinduljanak a kiürítésre ítélt telepek irányába. A mintegy húszezer tüntetőt ugyanennyi katona és rendőr várta a tervezett útvonalukon, hogy megakadályozzák továbbhaladásukat. Egyes tiltakozók tárgyalnának, mások szerint fel kell készülni a háborúra.

Hírösszefoglaló
2005. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E lindulhat a tiltakozó menet a rendőrség esti döntése szerint, ám mindössze két kilométerre hagyhatja el Netivótot – jelentette a Háárec. A lap úgy tudja, a rendőrség utasításai szerint semmilyen körülmények között sem hagyhatják, hogy a menet elérje Kfar Majfóm települést, ezért útblokádot építettek a tiltakozók fogadására. Az útközben felállított ellenőrző pontoknál azonban nem kaptak tűzparancsot a katonák arra az esetre, ha áttörnék a blokádot a tüntetők. Számítások szerint körülbelül 20 ezren tudtak a nap folyamán eljutni Netivótba, s további tízezrek érkezésére számítanak, akiket a hatóságok akadályoznak az utazásban. A felvonulást szervező Jesa Bizottság, a zsidó telepesek érdekvédelmi szervezete azonban azt tanácsolta, mindenki induljon „autóval, vonattal vagy gyalog” a városba, ahonnan megindul a tömeg a Gus Katif telepfürtre. A feldühödött tiltakozók – szintén a bizottság javaslatára – országszerte utakat zártak el, óriási forgalmi dugókat okozva ezzel.
A rendőrség egy nappal korábban betiltotta az akciót, országszerte ötven busz elindulását akadályozta meg, amelyek a tüntetőket szállították volna a Gázai övezet felé. Bejelentették, bűncselekményt követ el, aki megpróbál a zárt katonai zónának számító Gázai övezetbe bejutni, a rendőrség szerint ugyanis a tüntetőknek ez a tervük.
Pinhász Vallerstejn, a Jesa Bizottság egyik vezetője kijelentette, a feltartóztatott tüntetők napokon vagy akár egy héten keresztül is hajlandók várakozni, amíg be nem jutnak a Gázai övezetbe. A bizottság egyébként legalább százezer ember részvételét valószínűsíti a felvonuláson.
A menetben számos közéleti személyiség és politikus is részt vesz. A Háárec izraeli napilapnak nyilatkozva parlamenti képviselők a kormány döntését a felvonulás betiltásáról „tragikus hibának” nevezték, amely erőszakot szül. Báruh Marcel, a radikális Nemzeti Zsidó Front vezetője pedig azt mondta a Jerusalem Post napilapnak: „Reménykedjünk, hogy a Jesa Bizottság megérti, nem lehet megegyezni Saronnal. Itt az ideje a háborúnak.”
A tiltakozók bíznak a „szolgálatmegtagadókban” is, abban, hogy egyes katonák ellenszegülnek a parancsnak, amely a Gázai övezet kiürítését célozza. Tegnap kilenc katona tett így, mindannyian vallásos iskolák hallgatói. Hetüket letartóztatták, ketten viszont beszöktek a telepesekhez, s azóta ott bujkálnak.



Menekültek hazája. A Gázai övezet, ahonnan Izraelnek augusztus közepétől ki kell vonulnia, szűk terület, amelyen 1,3 millió palesztin zsúfolódott össze. 362 négyzetkilométeres, 45 kilométer hosszú, 6–10 kilométer széles partvidéki terület, amelynek nincsenek természeti kincsei, jószerével ipar nélküli, és vízhiányban szenved. Területén mintegy 8000 zsidó telepes él 21 kolóniában. A Gázai övezet 900 ezer lakosa menekült vagy menekültek leszármazottja, akik Izrael megalakulása után telepedtek itt le. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.