Holnap érkeznek Skóciába a világ nyolc gazdasági nagyhatalmának, a G8 csoportjának küldöttségei az Edinburgh közelében, a Gleneagles hotelben tartandó évi értekezletükre. Bár ez a néha keserűen gazdagok klubjának titulált csoport nem alkot hivatalos szervet, hozhat és gyakran hoz is olyan gazdasági döntéseket, amelyek messzemenő kihatással vannak a világgazdaságra. A találkozót minden évben máshol rendezik, a rendszerint két-három napos értekezleten a vendéglátó kormányfő, jelen esetben Tony Blair elnököl.
Az idei találkozónak, amely csütörtökön és pénteken tartja megbeszéléseit, két körülmény ad különös jelentőséget. Az egyik az, hogy nagy és fenyegető tüntetések veszik körül, a másik pedig, hogy a vitavezető az a brit miniszterelnök, aki július elsején lett fél évre az Európai Unió elnöke is.
A tüntetéseket a múlt hét végéna a tíz országban egy időben megrendezett rockkoncertek készítették elő. A gondosan egybehangolt rendezvények főszervezője most is Bob Geldof, az Angliában lovagi ranggal kitüntetett ír rockzenész volt, a koncertek követték a húsz éve Etiópia érdekében kezdeményezett akcióját, de ezúttal egész Afrikára kiterjesztve. A politikai tüntetések tegnap délben kezdődtek anarchista csoportok akciójával a nemzetközi vállalatok ellen. A rockzenészek akciójának jelszava („Tegyük történelemmé a nyomort!”) az anarchisták és seregnyi más csoport számára a kapitalizmus és a globális kereskedelem elleni agresszív harccá vált, amelyre az edinburgh-i rendőrség nem kis aggodalommal készült fel. Ma a tüntetők le akarják zárni az utakat Edinburgh körül, hogy a G8 küldöttségei el se juthassanak Gleneaglesbe.
Az egyik brit tévécsatorna tegnap este közvetítette George Bush interjúját, amelyben az amerikai elnök azt mondja, hogy kormánya hajlandó beszüntetni a hazai farmereknek nyújtott állami szubvenciót, ha ugyanerre hajlandók az EU tagjai is. Ez nagyobb segítség lenne az afrikai termelők számára, mint bármely közvetlen segély, könyöradomány. Ezzel Bush azonosítja magát a brit kormány hasonló álláspontjával, és jelentős ütőkártyát ad Tony Blair kezébe, amikor a brit miniszterelnök a következő hat hónap alatt rá akarja venni európai partnereit az EU mezőgazdasági politikájának revíziójára.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
