Hirdetésen vett régész

K ö n y v e s h á z

Lőcsei Gabriella
2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor Fidel Castro a balatoni sétahajóról megpillantotta a tihanyi templom két tornyát, noha a protokollprogramban nem szerepelt, mindenképpen látni akarta, mi van odafönt. Az apátság falai közt működő múzeumban éppen új kiállítás felállításán dolgoztak, így a kopott kezeslábasban tevékenykedő igazgató mutatta meg a félsziget látnivalóit az olajzöld katonaruhába bújt kubai államférfinak. A Tihanyi alapítólevél kinagyított másolatához érve Castro szépen olvasni kezdte a kilencszáz éves latin szöveget. A történetet – sok más érdekes história mellett – Éri István muzeológus idézi fel abban az életútinterjú-kötetben, amelyet Kaiser László hozott tető alá, s amelyet a Hungarovox Kiadó jelentetett meg pár héttel ezelőtt.
Nagy divat mostanában nyilvánosságnak szánt beszélgetések formájában számot adni nehéz időkön átívelő pályafutásokról. A műfaj mágikus adománya, hogy úgy világítja be – méghozzá a legapróbb részletekig – az immár történelemmé kövesedett múltat, hogy közben – a „bizalmas közlés” attitűdjének köszönhetően – minden történés, adat és tapasztalat személyes élményévé válik annak is, aki olvassa vagy látja, hallgatja a vallomást. Az emberismeretből, de a diplomácia tudományából is minden időben jelesre vizsgázó Éri István ráadásul pontosan tudja, hogy ez a „szemfényvesztés” – az életútvallomás szubjektív alapállásából – miként fokozható. Végtelen szerénységgel, tárgyilagosan szól tehát önmagáról is, de a világról is, amelyben élnie adatott. Nem akármilyen éveket pásztáz végig az Egy apróhirdetésen vett régész emlékezései alcímet viselő kötet. Az 50-es, 60-as, 70-es, 80-as évtizedet, a Rákosi-, majd a Kádár-korszak kultúrpolitikáját, ahogyan a muzeológia, a műemlékvédelem és a régészet térfeléről megismerték a szakemberek. Pontosabban: a szigorúan vett szakmai körökön kívül rekedt munkatársak. Éri Istvánnak, aki magyar–történelem szakos bölcsészdiplomával került a pályára (apróhirdetésen vett régész, így csúfolták a Nemzeti Múzeumban), szinte sosem bocsátották meg a régészet, a muzeológia nagy emberei, hogy nem náluk tanult, nem mellettük inaskodott. Ő azonban ebből a kénytelen és örökös outsiderségből is tőkét kovácsolt, olyan tevékenységeket is kitanult, olyan feladatokat is vállalt, amelyekhez szakdiplomával rendelkező kollégái nem értettek (vagy nem láttak fantáziát bennük), ám a hazai műemlékvédelemnek a szolgálatára voltak. Hogy a „vas és acél országában” közművelődési program és idegenforgalmi látványosság lett a diósgyőri, a gyulai vár, Sárospatak és Nagyvázsony, Csobánc romjai s Pusztaszer (már ami e két utóbbiból a helyi tüzérparancsnokok céllövészeti gyakorlatai után megmaradt), az az ötletgazdag, merész és szerteágazó közművelődési akciókra vetemedő Éri Istvánnak is köszönhető. Nem egy, korunknak fontos tudományos publikáció szintúgy. Annak a László Gyula professzornak a Szent László-könyve például, aki az ötvenes években azt írta Éri Istvánról, hogy tudományos munkára alkalmatlan, de közművelődési tevékenységre jó, még 1993-ban sem jelenhetett volna meg, ha Éri István nem bábáskodik körülötte. (Kérdezte is az agg professzor, miért fordított oly rengeteg munkát könyvének megjelentetésére. Éri akkor felidézte neki a negyven évvel korábban írt szakmai véleményt…)
És – ami a múlt tárgyi emlékeinek a mentésénél, restaurálásánál és múzeumi védelménél is többet jelentett – keserű jelenükből segítette kizökkenteni honfitársait, felnőttet és gyereket egyaránt Éri István, amikor történeti heteket szervezett, korhűen berendezett vármúzeumokat nyitott meg, kiállítótereket és emlékházakat hozott össze mellőzött képzőművészek alkotásainak a bemutatására. Hogy miből kellett itt kizökkenteni a népet az „emberarcú” szocializmus éveiben? Erről is izgalmas fejezeteket találni a Hungarovox kiadványában. Alighanem még a történészek számára is újdonságként szolgálnak Éri István azon visszaemlékezései, amelyek a Petőfi Kör szerveződését (DISZ-es kisajátítását, átprofilírozását), majd pedig a Nemzeti Múzeum 1956-os belső történéseit írják le. De legalább ilyen megdöbbentő az a „lajstrom”, amelyet a műemlékvédelmi szakma 1956 utáni meghurcoltjairól állít össze a nyilatkozó. Külön bekezdésben emlékezik azokra, akiket „ellenforradalmi” tevékenységükért úgy „büntettek”, hogy egyetemi tanárrá neveztek ki, publikációs lehetőségeket biztosítottak számukra, vagy rendkívüli jutalmakat utaltak ki a nevükre, s egy másik bekezdésben azokat idézi meg, akiket feljelentések és koholt vádak alapján csuktak börtönbe, tettek szakmailag is, emberileg is lehetetlenné hosszú éveken át.
A könyv utolsó fejezete az új évezred eseményeit veszi sorra, a 2000 és 2005 közötti életszakaszt. Nem túl vidám sorokat olvashatunk ezeken az oldalakon sem. Egyedül a „botcsinálta régész” zárszava lop némi derűt gondolataink közé, amikor a vallomástevő Éri István iparkodó paraszt őseihez méri önmagát. Az életútjának summázatát fogalmazgató férfiúnak ugyanis nincs fontosabb kérdése hetvenvalahány évével kapcsolatban, mint hogy: „Mit szólnának eleim, ha látnának?” A túlsó partról, persze, nem érkezik felelet. Aki azonban a Hungarovox kiadványát végigolvassa, az innenső parton is megfogalmazhatja a maga válaszát: alighanem büszkék lennének az unokájukra, aki voltaképpen sohasem akart mást, csak magyarságát bizonyítani.
(Kaiser László: Éri István. Egy apróhirdetésen vett régész emlékezései. Hungarovox Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 1400 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.