Együttműködve az olasz autóklubbal, a Farnesina internetes oldalán tájékoztatót közöl a biztonsági helyzetről egyes országokban most, az idegenforgalmi idény közepén. Az olaszok ugyanis, mielőtt megterveznék nyaralásukat, általában tájékozódnak a külügyminisztérium honlapján. Nemcsak a biztonsági helyzetről kérnek információt, de ez utóbbi döntően befolyásolja, hogy hová utaznak majd. A Corriere della Sera hét végi számában ugyancsak összeállítást közöl a külügyminisztérium adataiból, és melegen ajánlja olvasóinak a horvát tengerpartot. Nem kevésbé a görögöt, a franciát, a spanyolt – és persze az olaszt. És melyeket nem? A listát Egyiptom vezeti, utána sorakozik Pakisztán, Jemen, Angola, Kenya és Thaiföld. Összesen félszáz ország, köztük Szerbia-Montenegró is, amelyről a cikk megállapítja, hogy „nincs biztonságos övezet abban az országban”, mert Belgrádban is a „mikrobűnözés” uralkodik, Újvidéken, Pancsován és Kragujevacon pedig veszélyes a légszennyezés. Külön a montenegrói tengerpartot nem említik a biztonság szempontjából.
Annak ellenére minősítették Horvátországot a turisták számára biztonságosnak, hogy a múlt héten Vis szigetén egy holland nyaralóvendégnek leszakította a fél lábát egy háborúból visszamaradt taposóakna. A horvát hatóságok közölték, hogy a parti övezetekben csak elszigetelt helyeken telepítettek aknákat, és azokat a területeket is átfésülték. De megint átvizsgálják, tehát a nyaralókat nem fenyegeti veszély .
A Farnesina veszélyes övezetként csak a szlavón részeket és Karlovac (Károlyváros) környékét nevezte meg, de külön kiemelte a horvát–szerb-montenegrói határt. Ezeken a helyeken azonban turisták nemigen fordulnak elő nagyobb számban.
A horvát média összeállítást közöl az idegenforgalomról igen elismerően szóló amerikai lapokból. „Turisztikai Mekka”, „Balkáni meglepetés” – írják, és a tíz évvel ezelőtti háborút már csak úgy említik, hogy Horvátország leküzdötte a pusztítás következményeit is.
Összeverekedtek a képviselők a parlamentben + videó
