Iparkamara: nőnek a cégek terhei

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara számításai szerint jövőre tehernövekedést jelent az adócsökkentés a vállalkozások számára. A kamara az adóreformot csak az államháztartás kiadási oldalának lefaragásával tartja végrehajthatónak. Mivel az EU vélhetőleg az iparűzési adó ellen foglal állást, ennek beszedése komoly problémákat fog okozni a költségvetésnek.

Csákó Attila
2005. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy csökken az adó a vállalkozások számára a jövő évi változtatások hatására, hogy terhelésük növekszik – mondta tegnap Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke aláhúzta: 2005-től a vállalkozók terhelése 15 milliárd forinttal nő, a módosításokkal a vállalati szegmens csak hosszú távon nyer. Parragh szerint pozitív, hogy a kormány ötéves távlatban gondolkodik, ám sokat levon ennek értékéből, hogy jövőre választások lesznek. Az MKIK szerint a kormány csomagja több helyen változtatásra szorul, újra kellene gondolni egyes elemek bevezetési idejét.
A kamara elnöke kiemelte: adóreformot csak az államháztartás kiadási oldalának csökkentésével lehet végrehajtani. Ugyanakkor a minisztériumoknál tervezett kétszázmilliárd forintos elvonás a programok csökkenését fogja hozni, miközben az apparátus létszáma megmarad. Az MKIK vezetője úgy tartja: sok a helyi önkormányzat is. Amíg az Egyesült Királyságban 800, Svédországban 300, addig Magyarországon 3250 helyhatóság van. Az elnök úgy véli, hogy a terhek magasak hazánkban, hiszen az egy főre jutó állami elvonás aránya egy évben 8137 euró, míg Csehországban 7090, Lengyelországban 6024, Szlovákiában pedig csupán 4747 euró. Hozzátette: nem a szlovák mutató elérést tartják a célnak, hanem a meglévő távolság csökkentését. Miklóssy Ferenc, az MKIK általános alelnöke úgy véli, ha a vállalkozók úgy gazdálkodnának, mint az állam, már rég tönkrementek volna.
Az iparűzési adót az alelnök szerint az önkormányzatok működési forrásainak biztosítása mellett 2006-tól meg kellene szüntetni. Kiemelte: több multinacionális vállalat azt tervezi, hogy vissza fogja szerezni az általa befizetett iparűzési adót, ha az unió rövidesen kimondja annak jogszerűtlenségét. Parragh szerint ez esetben a 2007. évi központi költségvetésnek komoly problémái lesznek. A minimálbér-emelés hatásaival kapcsolatban az elnök megjegyezte: ezzel az alkalmazottak egy része csak rövid távon nyer, ám később egyes ágazatokban (mint például a könnyűipar) s egyes régiókban munkahelyek elvesztését hozhatja. Parragh a teljesítménynövekedést meghaladó minimálbéremelést veszélyesnek tartja, s jövő évre hatvanezer forintos legalacsonyabb bért tartana reálisnak. Miklóssy Ferenc a közbeszerzések anomáliára hívta fel a figyelmet, arra, hogy a kiírásokból a kis- és középvállalkozások mindinkább kiszorulnak, egyes tendereket pedig mintha adott vállalkozásokra szabtak volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.