Ismét a gyűlöletbeszédről

A gyűlöletbeszéd büntetendővé nyilvánítását kezdeményező, az igazságügy- és a belügyminiszternek címzett nyílt levelet tett közé az MSZP Bárándy Gergely ügyvéd vezette jogi és közgazdasági tagozata. A Nemzetbiztonsági Hivatal eközben az interneten terjedő szélsőséges hazai csoportokra hívja fel a figyelmet.

Swendt Pál
2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarthatatlan, hogy megfelelő jogi szabályozás hiányában az állami szervek tehetetlenek a társadalom egyes csoportjait durván sértő, fenyegető és lealacsonyító megnyilvánulásokat tévő elkövetőkkel szemben, a törvényalkotási kísérletek pedig nem állták ki az Alkotmánybíróság próbáját – fogalmaznak levelükben a volt igazságügyi miniszter fia által vezetett szocialista tagozatok. Azt javasolják, hogy a gyűlöletbeszéd önálló, büntető törvénykönyvi tényállásként szerepeljen ahelyett, hogy a közösség elleni izgatás szabályozását módosítanák.
A szélsőséges hazai csoportok világhálós elterjedésére, technikai és szellemi hátterük, valamint magas szintű számítástechnikai ismereteik veszélyeire hívja fel a figyelmet a szocialista irányítású Nemzetbiztonsági Hivatal honlapján megjelent dokumentum is.
A hivatal a közelmúltban is folyamatosan végezte az ilyen tevékenység megvalósításában részt vevő felhasználói kör és a támogatók feltérképezését, akik egyre nagyobb és körültekintőbb figyelmet fordítanak az informatika világára – közli a Nemzetbiztonsági Hivatal honlapja.
A neten közzétett dokumentumban megjegyzik: az így szerzett információk alapján, számos alkalommal indítványozták diszkriminatív, gyűlöletkeltésre alkalmas, tevőleges erőszakra buzdító honlapok megszüntetését, és kezdeményeztek büntetőeljárást elsősorban közösség elleni izgatás miatt, amely azzal is megvalósul, ha a jogszabályba ütköző tartalom megjelenik a világhálón.



Céltábla. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok és Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa közös állásfoglalásukban úgy fogalmaznak: az Oláh Action nevű számítógépes játék súlyosan sérti az emberi méltóságot. Álláspontjuk szerint az internetről letölthető számítógépes program, amelyben a játékosnak „Magyarországot kell megtisztítania a roma lakosságtól”, súlyosan sérti a roma kisebbség mint közösség méltóságát, ezen keresztül a közösség minden egyes tagjának emberi méltóságát
– olvasható az MTI-hez eljuttatott dokumentumban. – Az a játék, amely a romákat céltáblának tekinti, és amelyben a játékosok végső célja e népcsoport virtuális kiirtása, rendkívül sértő, megalázó a roma kisebbség tagjaira nézve, és mind jogilag, mind erkölcsileg elfogadhatatlan – hangsúlyozták az ombudsmanok. (B. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.