A brit Scotland Yard megerősítette, hogy a londoni merényletekkel összefüggésben őrizetbe vettek egy személyt, az illető nevét azonban nem hozta nyilvánosságra. Az ABC londoni tudósítása szerint a 33 éves Magdi en-Nasar vegyészhallgatót fogták el. A férfit az egyiptomi főváros egyik külvárosában vették őrizetbe – tette hozzá a tv egyiptomi és nyugati hírszerzési forrásokra hivatkozva. A hatóságok feltételezése szerint Nasar kulcsszerepet játszott a busz- és metrórobbantásokban használt robbanóanyag elkészítésében, s a merényletek előtt két héttel távozott Nagy-Britanniából.
Az őrizetbe vett férfit jelenleg Kairóban hallgatják ki brit ügynökök jelenlétében – tette hozzá az ABC. A hatóságok szeretnék megtudni, hogy a merényleteknek „egynél több értelmi szerzője” volt-e, illetve a felhasználtnál több pokolgépet állítottak-e elő. Korábbi jelentések szerint Nasar 2000-ben az egyesült államokbeli Észak-Karolina szövetségi állam egyetemén tanult. A nyomozásba ezért az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) az említett államban működő részlege is bekapcsolódott – fűzte hozzá az ABC.
*
Al-Nasart a BBC jelentése szerint július eleje óta nem látták kollégái. A brit rendőrség jelenleg egy leedsi házat kutat át, amelyet al-Nasarhoz lehet kötni. Úgy tudni, hogy az egyiptomi diák bocsátotta a robbantók rendelkezésére azt a leedsi lakást, ahonnan a terrorcselekményeket tervezték. Rendőrségi források szerint az egyik támadó lakásában olyan alkatrészeket találtak, amelyek al-Kaida-kapcsolatra utalnak, s hasonlítanak a „cipőbombás” Richard Reid által használt készülékre. A brit állampolgárságú Reid 2001 decemberében, nem sokkal a New York-i és washingtoni merényletek után, a cipőjébe rejtett robbanóanyaggal próbálta felrobbantani az American Airlines Párizsból Floridába tartó Boeing 767-es repülőgépét, de nem járt sikerrel, mert az utasok és a személyzet tagjai lefogták. Reidet azóta életfogytig tartó börtönre ítélték az Egyesült Államokban.
A BBC szerint a brit terrorelhárítást igencsak aggasztja ennek a rendkívül erős és instabil robbanószernek, a triacetát-triperoxidnak (TATP) a felfedezése, mert ennek összetevői szabadon megvásárolhatók, és bármely „tanult amatőr” bombát gyárthat belőlük. A rádió másik értesülése szerint hetekkel a merénylet előtt beutazott az országba egy olyan személy, aki al-Kaida-kapcsolatai miatt rajta volt a brit biztonsági szervek listáján, de „nem elég magasan ahhoz”, hogy elrendeljék állandó figyelését. Az illető néhány órával a robbantások előtt utazott el Nagy-Britanniából.
Sir Ian Blair, a Scotland Yard főparancsnoka szerint egyértelmű a merénylet ügyében a pakisztáni kapcsolat, de kapcsolat áll fenn „számos más országgal is”. Tegnap egyébként a pakisztáni Fajszálábádban őrizetbe is vettek négy gyanúsítottat a múlt heti londoni merényletek kapcsán vizsgálódó helyi hatóságok.
A londoni rendőrség első embere szerint nem értik, miért tartották maguknál az elkövetők személyi okmányaikat. Ezeket a vizsgálat során szinte azonnal megtalálták a robbantások helyszínein, és így azonosították a feltételezett tetteseket. A főparancsnok megerősítette, hogy a bizonyított halálos áldozatok száma eddig 54.
A Guardian értesülései szerint szélsőjobboldali csoportok futballhuligánokkal közösen készülnek mecsetek elleni támadásokra. A huligánok fórumain felmerült, hogy az ellentéteket félretéve közös frontot kellene nyitni a muzulmánok ellen. Párizsban ugyanakkor az imámok országon belüli képzését és a fanatikus hittérítők Franciaországból való kiutasításának felgyorsítását tervezik. A Liberation napilap szerint Nicolas Sarkozy belügyminiszter célja a radikális tanokat hirdető „tudatirányítók” ellen támadást indítani, akik párizsi kerületekben toboroznak fiatal terroristákat iraki harcokra.
Ukrajna hadserege tagadással reagált S. József halálára
