Bár a felvételi pontszámítás módja nem teremtette meg az esélyek egyenlőségét a korábban és az idén érettségizettek között, a bírák nem semmisítették meg az erről rendelkező jogszabályt. Bihari Mihály, az ügy előadó bírája ezt azzal indokolta, hogy viszonylag kis mértékű előnyt szereztek a régebben érettségizők az ideiek rovására. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kormányrendeletek megsemmisítése anarchisztikus állapotot idézett volna elő.
A bírák a kisebbik rosszat választották, hiszen a szabályok törlésével aránytalanul súlyos hátrányt okoztak volna a fiataloknak. A Fidesz szakpolitikusa, Sió László szerint így is több ezer diák szembesül majd azzal, hogy kiváló teljesítménye ellenére sem nyert felvételt, vagy elesik az állami finanszírozású, ingyenes képzéstől, s csak több millió forint befektetésével szerezhet diplomát. A képviselő emlékeztetett, hogy a megoldást korábban vitatta az ombudsmanhelyettes és az oktatási jogok biztosa is. Utalt rá: a tárca által kidolgozott jogszabályok sorozatosan megbuknak az alkotmányossági vizsgán.
Az Oktatási Minisztérium ugyanakkor elégedettségének adott hangot: „megnyugvással fogadta”, hogy hatályban maradtak a szülők és a tanárok által kifogásolt rendelkezések. Közlése szerint a bírák döntése lehetővé teszi az idei felvételi eljárás nyugodt befejezését. A korrekciót már az ősszel a kormány elé terjesztik.
Az AB először döntött alkotmányellenes mulasztásról azzal az érveléssel, hogy a jogszabály „csupán” esélyegyenlőtlenséget okoz, jogegyenlőtlenséget nem. Ezzel tudták elkerülni a rendelkezés megsemmisítését. Utal ugyanakkor a határozat arra az elvre, amit a Bokros-csomag megsemmisítésekor rögzítettek először. Eszerint ha a jogalkotó radikálisan új megoldást állít a régóta működő régi helyére, kellő időt kell adnia ahhoz, hogy az érintettek teljeskörűen megismerjék, megértsék, és alkalmazni tudják „a rendszer egészét a részletszabályokkal együtt”.
Új logisztika. Jövőre nem elektronikusan küldik szét az iskolákhoz a feladatsorokat az érettségi napján – tudatta Sipos János, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. A feladatsorok sokszorosítását egy központi nyomdára bízzák. Ezeket arra felkészített emberek csomagolják, majd a 274 körzetközponti jegyzőhöz szállítják. Csak egy-két nappal a vizsga előtt dől el, hogy a több feladatsor közül melyik lesz a végleges, a nyomtatás a matúra előtt egy nappal történik, ezt követő hajnalban érkezik meg a körzetközponti jegyzőkhöz az anyag, onnan vihetik el az igazgatók iskolájukba, pár órával az érettségi előtt. A helyettes államtitkár azt is elmondta, az idén az új szisztémával feleannyian buktak meg az érettségi vizsgákon, s a leggyakoribb tantárgyakból pár tizeddel jobban érettségiztek a diákok. Sipos végül elismerte, hogy a felvételi pontszámok magasabbak lesznek majd a korábbiaknál. (J. I.)