Nem lehet mondani, hogy az újkori szocialista kormányok egyetlen választási ígéretüket sem tartották be. Igaz, a munkahelyek megtartására és számának emelésére, az autópályákra, az árak stabilizálására stb. tett ígéreteikből nem lett semmi, viszont július elsejével beteljesült a szocialisták által talán legfontosabbnak tartott cél, s a többéves kormányzati mesterkedés és megalázó procedúra után a rendkívül sikeres önálló adónyomozói szervezet és munka megszűnt Magyarországon. Ismeretes, hogy a külföldi példák nyomán az adóhatóság részére a nyomozati jogkör biztosítását politikai elgondolások nélkül, szakmai szempontok okán még a jogelőd rendszerváltás előtti szocialista pénzügyi vezetés vetette fel, majd az e munkához szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítása után szintén a szakmai szükségszerűség indokaival 1999. február 1-jétől azt a polgári kormány hozta létre.
Az APEH bűnügyi igazgatóságával az ország egyik legjobban szervezett, eredményeit tekintve sikeres és hatékony, olyan politikamentes szakapparátusa jött létre, amelynek működési tapasztalatait, tanácsait, modelljét az újonnan alakult demokráciák szakmai vezetése példaértékűnek tartotta, és saját szervezetük kiépítése során hasznosították. Az unió csalások elleni OLAF bizottsága tájékozódva és ismerve a hazai társszervek munkáját, az egyetlen szervezetként javasolta a kormánynak, amely alkalmas arra, hogy felkészültségénél, objektivitásánál fogva az uniós támogatások felhasználását ellenőrizze.
A számadatok mutatják és bizonyítják, hogy a bűnügyi igazgatóság a megalakulása óta eltelt rövid időszak alatt is beépült az államigazgatási szervek szervezeti rendjébe, és mint az adóigazgatás nélkülözhetetlen segédszerve, a pénzügyi vezetés által meghatározott céljait jól és mindenekelőtt törvényesen teljesítette. Bizonyított módon hozzájárult az adónyomozói munka az egyenlő teherviseléshez, az adózási fegyelem erősítéséhez, az eltitkolt adóbevételek feltárásával a költségvetés bevételének növeléséhez.
Az MSZP – ki tudja, miért? – választási programjába iktatta a szervezet megszüntetését, a valós szándékról jelzésértékű lehet, hogy ennek a célkitűzésnek olyan élharcosai voltak, mint az elhíresült Forró Tamás újságíró, Bárándy Péter – akkor mint a „vecsési számlagyár” egyik főszereplőjének védője – későbbi miniszter, Gál Zoltán, aki a parlamentben azzal győzködte képviselőtársait, hogy az adóigazgatásra épülő önálló adónyomozás megszüntetésével a korábbiak szerinti szervezeti rendben a bizonyítottan erre a feladatra alkalmatlan rendőri szervezetnél hatékonyabban megy majd a munka.
Az EU-s országok és a polgári demokráciák közül így egyedülálló módon nálunk nincs önálló pénzügyi nyomozás, miközben a bevételi tervek teljesülésével baj van, az adózási fegyelem tovább romlik, a költségvetés hiánya jelentős. Mint az a legutóbb nyilvánosságra került, csak a július 1-jei intézkedés nyomán 66, ebben a munkában képzett és gyakorlott szakember került az utcára úgy, hogy pótlásukra, az általuk eddig végzett feladat ellátására semmi remény. Felmerül ezek után a kérdés: valóban ilyen jól áll az adómorál, az ország pénzügyi helyzete, jogi és költségvetési biztonsága?
Most, amikor a megszűnt adónyomozói szervezet újabb 66 szakembere került az utcára, az általuk elért figyelemre méltó eredmények után, talán illő minderről megemlékezni, és megköszönni azok munkáját, törekvését, akik kizárólag a köz, mindnyájunk érdekében ebben a munkában elkötelezetten részt vettek.
Dr. Latky József, Zalaegerszeg
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
