Három csillag körül keringő bolygót fedeztek fel a kaliforniai műszaki egyetem kutatói – adta hírül a Reuters. A Jupiter-méretű, HD 188753 nevű gázóriásra 149 fényévnyi távolságban, a Hattyú csillagképben bukkantak rá, egy tízméteres Keck 1 távcsővel. A Naprendszeren kívüli planéta (exobolygó) központi csillaga hasonló nagyságú, mint a mi Napunk, a másik kettő viszont jóval kisebb, és az egyik narancsszínű, a másik pedig vörös. Az égitestről nézve két Napot lehetne látni az égen, a harmadikat pedig a horizont közelében.
A felfedezés azonban nem emiatt különleges. Két vagy több Napot magába foglaló csillagrendszert már korábban is szép számban találtak. Olyan bolygót azonban, amely a rá több felől ható gravitáció ellenére három csillag körül is kering, még soha. A rendszer két kisebb csillaga egymáshoz jóval közelebb van, mint az ott uralkodó naphoz, együttes tömegük azonban nagyobb nála, így a bolygó pályáját befolyásolja a gravitáció ingadozása. A kutatók éppen ezt észlelve jutottak a nyomára. Az asztronómusoknak egyelőre sejtelmük sincs, hogy a bolygó miképpen semlegesíti a rá különböző irányokból ható gravitációt. Még kevésbé tudják, hogyan jöhetett létre ez a gázóriás. Eddig úgy vélték, a gázbolygók csak magányos csillagok körül keletkeznek.
Meglehet, hogy a világegyetem keletkezésének történetét jelentősen átírja az új felfedezés, a tudósok azonban egyelőre egyetlen praktikus következtetésre jutottak: ott is találhatnak bolygókat az univerzumban, ahol eddig nem is feltételezték a létezésüket.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
