Jacques Chirac francia elnök Gerhard Schröder német kancellár társaságában, Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívására vasárnap még a kalinyingrádi hármas csúcson elemezte Oroszország és az Európai Unió közeledésének lehetőségeit, holnap pedig már mindhárman a nyolc vezető ipari hatalom (G8) szerdai skóciai csúcsértekezletén vesznek részt – a két időpont és helyszín között Chirac azért Szingapúrban is tiszteletét teszi, hogy latba vesse befolyását, és meggyőzze a NOB-tagokat: Párizsnak ítéljék oda a 2012-es nyári játékok megrendezését. Tony Blair brit kormányfő megelőzte: ő már vasárnap vizitált a délkelet-ázsiai városállamban London érdekében.
A többi lehetséges helyszín sem akar lemaradni. Madridot José Luis Rodríguez Zapatero spanyol, Moszkvát Mihail Fradkov orosz miniszterelnök képviseli Szingapúrban, New York veszni látszó esélyeit pedig Hillary Clinton, az állam szenátora, Bill Clinton exelnök felesége próbálja majd javítani, de videoüzenet erejéig George Bush is szól az olimpiai családhoz. (Egyéb elfoglaltságai mellett azért sem utazik személyesen a kongresszus helyszínére, mert az iraki háború miatt nem túl népszerű ötkarikás körökben.) Az pedig szinte magától értetődő, hogy valamennyi kandidáló város polgármestere is részt vesz az eseményen. A politikusokat sportsztárok – többek között Beckham, Raúl, Popov, Muhammad Ali – kísérik el Szingapúrba.
S ne higgyük, hogy szabálytalan ily módon befolyást gyakorolni a tagokra. A közvetlen kapcsolattartás megengedett, megkötések inkább a szavazati joggal rendelkezőkre vonatkoznak. Ezek közül az a legfontosabb, hogy a NOB-tagok nem látogathatnak a kandidáló városokba tágan értelmezhető terepszemlére; ez a szemlebizottság feladata.
A szavazás rendje a következő: kisorsolják a sorrendet, aminek megfelelően a jelentkezők 45 perces előadást tartanak. A választás holnap magyar idő szerint 11.45-kor kezdődik. Összesen 116 sportdiplomatának van szavazati joga, köztük Schmitt Pálnak, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének és Aján Tamás főtitkárnak. Az érintett nemzetek küldöttei természetesen nem voksolhatnak. Minden fordulóban a legkevesebb szavazatot kapó város esik ki, így a procedúra összesen négy felvonásból áll. A tervek szerint Jacques Rogge, a NOB elnöke 13.45-kor már ki is hirdeti a győztest.
A végeredményt felelőtlenség lenne megjósolni, az azonban szinte tényként kezelhető, hogy a központi stadionra vonatkozó tervek helyi elutasítása miatt New Yorknak gyakorlatilag nincs esélye, de London és Párizs Madridnál és Moszkvánál is valószínűbb befutó.
Nem véletlen, hogy a két nyugat-európai város között a legerősebb a versengés. Az érintettek alkalmasint a negatív kampánytól sem riadnak vissza. A franciák a minap azzal érveltek, hogy náluk már készen van és ki is próbálták az olimpiai központot (a Stade de France az 1998-as labdarúgó-világbajnokságnak és a 2003-as atlétikai vb-nek is otthont adott), amire az angolok azt mondják, a pálya az atlétikai versenyek lebonyolítására alkalmatlan. Jacques Rogge-nak kellett közbeavatkoznia, hogy a vita ne fajuljon el. De hogy a vesztes képes lesz-e jó képet vágni majdan a döntéshez, arra azért ne fogadjunk.
Jó üzlet. A NOB végrehajtó bizottsága ülésén először a bevételek kerültek terítékre. A huszonegy világcég támogatását élvező Top-programból 2005 és 2008 között már 789 millió dollár folyik be a szervezethez. A televíziós jogdíjak is növekednek. Sydneyben 1,331, Athénban 1,496 milliárd dollár volt a bevétel, Pekingben viszont már 1,706 milliárd várható, de még emelkedhet, hiszen a tárgyalások augusztus elején zárulnak le véglegesen. Az ülésen elhangzott az is, hogy jövőre a torinói téli olimpián 45 százalékkal több doppingvizsgálatot végeznek el, mint 2002-ben Salt Lake Cityben. További szigorítás, hogy a pozitív eseteknél a jövőben nemcsak a doppingvétségen ért versenyző, hanem annak edzője és orvosa nevét is nyilvánosságra hozzák.