London könnyű célpont volt

A második világháború óta London nem ért meg ilyen volumenű támadást, mint amilyen az al-Kaida kézjegyét viselő bombamerénylet-sorozat volt. Ezt követően nemcsak a brit, hanem több vezető titkosszolgálat is beszállt a nyomozásba, hogy a támadásban felhasznált technika maradványaiból, szemtanúk beszámolójából és már meglévő információkból kiderítsék az elkövetők személyét és hovatartozásukat a terrorszervezetek világában.

Munkatársunktól
2005. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érezhetően a madridi merényletet próbálták utánozni az elkövetők. Mivel minden terrorcselekmény nemcsak egy önálló merénylet, hanem a következő csapás főpróbája is, a terroristák jól tudták, hogy a földalatti zsúfolt szerelvényein többtucatnyi áldozattal számolhatnak.
A brit hatóságok már régóta számoltak egy nagyobb csapással a szigetország ellen, hiszen szerepe az afganisztáni és iraki háborúban Londont az Egyesült Államok mellett elsődleges célponttá tette. Fokozta a veszélyeztetettséget, hogy az ország többmilliós bevándorlóközösségében százezrek származnak mozlim országokból – Pakisztánból, Afganisztánból, Iránból, illetve a Közel-Kelet államaiból. A nyolcmilliós főváros lakosságának például tíz százaléka muzulmán hitű. Ez a tény pedig az al-Kaida vagy bármely más terrorszervezet számára könnyen kiépíthető infrastruktúrát jelent. Az identitászavarral és integrációs problémákkal küzdő fiatalok és az elszegényedett, illúziójukat vesztett bevándorlók között könnyű megtalálni, illetve kinevelni a fanatikus elemeket. Az afgán és az iraki hadjáratok idején megfigyelhető volt, hogy harmadik, negyedik generációs muzulmán fiatalok ezrei jelentkeztek a mudzsahedek, az iszlám szabadságharcosok soraiba. Lelkesítő videók, DVD-k és weboldalak segítenek a toborzásban. Sok esetben csak finom eszközökkel kezdik befolyásolni az „érdeklődőket”.
Az egyik Németországban elkobzott DVD-n képsorokat láthatunk Irakból, Afganisztánból, Csecsenföldről és Palesztinából. A felvételeken sebesült gyermekek, nők, idős emberek vannak, majd jól felszerelt amerikai, brit és orosz katonák, akik mindezt okozzák. A zenei aláfestés és a Koránból vett idézetek még teátrálisabbá teszik a tartalmat. Az „Európai al-Kaida Titkos Szervezete” nevű csoport, amely a londoni merényletsorozatot magára vállalta szintén hasonló retorikát használ: „lecsaptunk a keresztes lovagok államára Afganisztánban és Irakban vállalt szerepük miatt”.
Hogy ez a csoport mennyire tart fenn kapcsolatot Oszama bin Laden szervezetével, még kérdéses. Tudni kell viszont, hogy Bin Laden nem maga az al-Kaida. A szervezet inkább egy laza hálózathoz, mintsem egy szigorúan organizált csoporthoz hasonlítható. Ez utóbbi csak a legbelső körre érvényes. Szívesen segít ugyanakkor ez a mag minden személynek vagy sejtnek, aki vagy amely hajlandó egy terrorcselekmény végrehajtására. Minden elkövető tisztában van azzal, hogy maga a név 2001. szeptember 11. óta sokkolóan hat a nyilvánosságra, a terrorizmus egyik fő célja pedig éppen a média felhasználása a félelemkeltésre. Ez Londonban ismét sikerült.
A brit kormány joggal tart egy, az országban kialakuló paranoiától is. A világban szerte érezhető iszlamofóbia fokozódhat Európában, és ez akár a tavalyihoz hasonlító öszszecsapásokhoz is vezethet azokban a városokban, ahol nagyszámú muzulmán kisebbség él. Tony Blair kormányfő ezért sietett leszögezni, „tudjuk, hogy a támadás mögött olyan emberek állnak, akik azt állítják, hogy az iszlám nevében cselekednek. Ám azt is tudjuk, hogy a legtöbb mozlim itt és szerte a világban becsületes és törvénytisztelő ember, akik hozzánk hasonlóan elítélik a terrorizmust”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.