Megnőtt a csődeljárások és a felszámolási eljárások száma Magyarországon: a 2003-ban regisztrált 7693 felszámoláshoz képest tavaly már 7804 hazai vállalat ellen indult felszámolás, a csődök száma pedig több mint negyven százalékkal növekedett – derül ki a Creditreform-Interinfo Kft. legújabb felméréséből. A jelentés szerint tavaly több mint 12 ezer csőd, felszámolás és végelszámolás volt folyamatban, amely abszolút értékben az egyik legjelentősebb az EU tagországai között.
A legtöbb felszámolás tavaly a kereskedelem és javítás területén tevékenykedő cégek ellen indult, de az ingatlanügyletekkel, gazdasági szolgáltatással és iparral foglalkozó társaságoknál is jelentős a felszámolási eljárások száma. Az egy évvel korábbi adatokkal öszszehasonlítva tavaly az építőiparban 9 százalékkal több vállalat vált fizetésképtelenné: 2004-ben a működő építőipari cégek majdnem 19 százaléka jelentett fizetésképtelenséget; ez jócskán meghaladja a többi szektorban tevékenykedő társaságoknál kimutatott arányt. Az építőiparon kívül még a vendéglátásban, az ingatlanügyletekben, az oktatásban és az egészségügyben működő cégeknél nőtt a fizetésképtelenség aránya.
A felszámolási eljárások növekedése mellett a Creditreform a cégalapítási kedv drasztikus csökkenéséről is beszámol. A felmérés adatai szerint tavaly jelentősen lelassult az új társaságok alapításának üteme: míg 2003-ban a működő cégek száma éves viszonylatban több mint ötvenezer darabbal, azaz 13 százalékkal nőtt, addig tavaly a növekedés alig haladta meg a húszezer darabot. A cégalapítási kedv visszaesése különösen a tavalyi év második felében volt megfigyelhető. A legnagyobb mértékű lassulást a Creditreform kutatói Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyében mérték, ahol a csökkenés üteme túllépte a nyolcvan százalékot. A 2003-as évhez hasonlóan a tavalyi adatok is azt a tényt erősítik, hogy a gazdaság erősen Budapestre és környékére orientált: a társaságok több mint 40 százalékát fővárosi székhellyel jegyzik be.
Nézőpont Intézet: az Európai Unió intézményeiben fennáll a jogállamisági elvek súlyos megsértésének kockázata
