Merénylethullám rázta meg Pristinát

2005. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a balkáni politikusok és a nemzetközi szervezetek képviselői Luzernben két napon át Koszovó státusa rendezésének előkészületeiről tanácskoztak, a tartomány fővárosának központját szombat este három robbanás rázta meg. A merényletekben nem sérült meg senki, az UNMIK három járműve semmisült meg, s megrongálódott egy épület az EBESZ székháza mellett. A rendőrség az összehangolt akciót követően lezárta az utcákat. Vasárnap nyugodt volt a helyzet Pristinában. A nemzetközi és a helyi rendőrség nagy erőkkel nyomoz az elkövetők után.
Az egyik robbanás az ENSZ-közigazgatás (UNMIK) székháza mellett, a másik az EBESZ épületének udvarában, a harmadik pedig a tartományi parlament közelében történt, ami arra utal, hogy a merényletek a nemzetközi válságkezelők és általában a rendezés ellen irányultak. Bajram Kosumi koszovói miniszterelnök igen aggasztó fejleménynek nevezte a támadásokat, amelyek – mint fogalmazott – a rendezési folyamat igen érzékeny szakaszában történtek. Szervezett akcióról van szó, amellyel Koszovónak akarnak ártani, ami különösen növeli aggodalmainkat, jelentette ki a kormányfő. A megfigyelők azonban megjegyzik, hogy Pristinában szinte mindig történik valami incidens, amikor magas rangú tisztségviselő érkezik Koszovóba. Jelenleg Kai Eide, az ENSZ-főtitkárnak a demokratikus társadalmi normák koszovói megvalósulását vizsgáló különmegbízottja tárgyal Koszovóban.
Szombati tárgyalópartnerei a koszovói szerbek képviselői voltak. Momcsilo Trajkovics koszovói szerb politikus, aki jelen volt a gracsanicai találkozón, kijelentette, hogy a megbeszélés igen nyílt és hasznos volt. Kiderült, hogy a koszovói szerbek körében sincs egyetértés a kérdésben, hogy részt vegyenek-e a koszovói intézmények munkájában.
A svájci Luzernben közben zárt ajtók mögött tanácskoztak a szerbia-montenegrói, az albániai, a macedón, valamint a koszovói albán és szerb politikusok az Európa Tanács, az EU, az ENSZ, az Egyesült Államok és a svájci külügyminisztérium képviselőivel Koszovó státusa rendezésének előkészületeiről. Az Etnikai Kapcsolatok Projektuma (PER) által szervezett tanácskozáson szó volt a nemzetiségi viszonyokról, Belgrád és Pristina közvetlen párbeszédének lehetőségeiről, valamint Koszovó jövőbeni státusának hatásairól a térség biztonságára.



Ismert a körözöttek tartózkodási helye? Radovan Karadzsics Montenegróban van, Niksics környékén rejtőzködik – adta hírül a BBC a nemzetközi erőkhöz közel álló forrásokra hivatkozva. Ez az első eset, hogy pontos adatot közölnek a körözött hollétéről. Ugyanakkor más források azt erősítették meg, hogy Karadzsics egy ideje már nincs Boszniában. Egy volt szerb titkosszolgálati vezető közben a Blic napilapnak azt állította, hogy Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnökként védelmezte Ratko Mladicsot. Még Zoran Djindjics akkori kormányfő közbelépését is elhárította, hogy „ebbe ne avatkozzon bele”. Ez újabb bizonyíték arra, hogy az akkori államvezetés igenis tudott a hadsereg által védett Mladics tartózkodási helyéről. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.