A turizmus a magyar gazdaság stratégiai jelentőségű ágazata, amely 2024-ben a GDP 13 százalékának előállításához járult hozzá, és több mint négyszázezer családnak biztosít megélhetést. A kormány célja, hogy az ágazat lendületét és versenyképességét hosszú távon megőrizze és tovább erősítse, ezért új, célzott turisztikai hitelkonstrukciókat hoz létre a szektor számára – jelezte közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Fotó: Vas Népe/Szendi Péter
Megkezdődött a társadalmi egyeztetés a turisztikai hitelkonstrukciókról
A közleményben arról számolnak be, hogy
a kedvező feltételekkel elérhető hitelek révén a magyarországi vendéglátó- és turisztikai szolgáltatók kiszámítható forráshoz juthatnak fejlesztéseik megvalósításához és működésük finanszírozásához.
A turizmust fejlesztő és az állam által támogatott finanszírozási konstrukciók részleteiről szóló kormányrendelet társadalmi egyeztetése csütörtökön megkezdődött.
A tervezet szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium létrehozza a turisztikai szolgáltatók széles körű finanszírozásának intézményi kereteit. A Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zrt. (KTH) fő feladata, hogy a turisztikai szektor szereplői számára kedvező hitel- és pénzkölcsönt nyújtson. A KTH Start Hitelkonstrukciók keretében a forgóeszköz- és beruházási hitelek kihelyezése várhatóan már 2025 októberétől elindul.
Ezeket nyújtja majd a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont
Az új intézmény kifejezetten a turisztikai szektor sajátos igényeire szabott finanszírozási megoldásokat nyújt majd, kezelve a szektorra jellemző szezonalitásból eredő likviditási kihívásokat, támogatva a fejlesztéseket, elősegítve a hosszú távú pénzügyi stabilitást. A finanszírozási konstrukciókhoz kapcsolódó egyes intézkedésekről szóló kormányrendelet társadalmi egyeztetése csütörtökön megkezdődött.
A KTH Start Hitelkonstrukciók a tervezett állami kamattámogatásnak köszönhetően rendkívül kedvező feltételek mellett, gyors és egyszerűsített hitelbírálattal lesznek elérhetők.
A KTH Start Forgóeszközhitelt hároméves futamidővel, míg a KTH Start Beruházási Hitelt ötéves futamidővel lehet majd igényelni, minimum egymillió, maximum tízmillió forint hitelösszeggel.
A finanszírozás mindkét esetben egyszerű ügyintézéssel, nettó háromszázalékos fix ügyfélkamattal, kezelési költség nélkül, a tőkevisszafizetésre pedig akár egy éves türelmi idővel válik elérhetővé. A hitelcélok széles körű felhasználást tesznek lehetővé, így a hitel összege többek között
- eszköz- és ingatlanfejlesztésre,
- fenntarthatósági beruházásokra,
- készletfinanszírozásra,
- digitális fejlesztésekre
- vagy akár munkaerőhiány enyhítésére is felhasználható lesz.
Kirobbanó teljesítményével a turisztikai ágazat már 2024-ben is meghatározó szerepet játszott a gazdaságban, a központi költségvetés bevételeinek is több mint tíz százalékát a turizmushoz kapcsolódó fogyasztás és foglalkoztatás eredményezte. A közleményben az áll:
az ágazat növekedése a társadalom jelentős részének mindennapi életét érinti, ezért a kormány elkötelezett amellett, hogy a magyar turizmus fejlődését hosszú távon biztosítsa, elősegítve a vállalkozások megerősödését, a vidéki térségek gazdasági élénkülését és a szolgáltatások színvonalának emelkedését,
amelyhez az új hitelkonstrukciók jelentős segítséget nyújthatnak.
A rugalmas és kiszámítható finanszírozás a tervek szerint az egész szektor pénzügyi stabilitását növelheti és hosszabb távon a nagyobb szektorális befektetések előtt is utat nyithat. A KTH a jövőben hitelprogramok bővítését tervezi, 2026-tól újabb konstrukciók bevezetése várható, melyek további fejlődési távlatot nyithatnak majd a szolgáltatásaik minőségét, a vendégélményt vagy éppen a vállalkozásuk versenyképességét erősíteni kívánó turisztikai szolgáltatók számára.