A Nemzeti kastélyprogramot és a Nemzeti várprogramot irányító Nemzeti Örökségvédelmi Nonprofit Kft. (NFÖ) jelenleg azon dolgozik, hogy a megszépített műemlékeket különböző funkciókkal lássa el, programokkal töltse meg – mondta Oláh Zsanett, a társaság ügyvezető igazgatója egy sajtóbeszélgetésen.

Mit lehet tudni a kastélyprogramról?
Az eseményen elhangzott: a II. világháború előtt mintegy 1500 kastély és kúria volt Magyarországon, mára már csupán nyolcszáz ilyen ingatlant tartunk számon, vagyis az épített örökségek alig több mint fele maradt fenn a XXI. századra. A műemléki helyszínek állapotának folyamatos romlása miatt elengedhetetlenné vált egy olyan központi országos program elindítása, amely biztosította a kiemelt örökségvédelem alatt álló épületek és történeti kertek komplex, értékalapú felújítását, turisztikai hasznosítását.
A több mint tíz éve, 2014-ben indult Nemzeti kastélyprogram és Nemzeti várprogram az első és eddig egyetlen hazai, államilag szervezett örökségvédelmi program. A rekonstrukciók 2023 decemberében befejeződtek, amelyekben harminc műemlék, 18 kastély és 12 vár újult meg országosan, összesen több mint 52 milliárd forintból, ami negyvenmilliárd forint uniós és 12 milliárd forint hazai forrásból állt össze.
A megújult műemléki épületek között volt barokk, klasszicista, romantikus-eklektikus kastély, középkori és reneszánsz vár, továbbá olyan majorságok, amelyek a vidéki gazdálkodás központjai voltak egykoron. Az elmúlt években
felújították egyebek mellett a dégi és a keszthelyi Festetics-, a nádasdladányi Nádasdy-, a füzérradványi Károlyi-, a tatai Esterházy-, a tiszadobi Andrássy-, a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt, a bajnai Sándor-Metternich- és a geszti Tisza-kastélyt.
A műemlék épületek a felújítást követően a magyar állam, azon belül is a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonába kerültek, a NÖF jelenleg 56 műemléki helyszínt kezel, ebből húsz helyszínt hasznosít.
Ilyen funkciókkal látják el a kastélyokat, várakat
Oláh Zsanett, a Nemzeti Örökségvédelmi Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója azt mondta: a program célja, hogy ezek a történelmi helyszínek ne csak megőrizzék a múltjukat, hanem a jelenkor igényeinek megfelelően turisztikai és kulturális központokká is váljanak. Örömmel számolt be arról, hogy az elmúlt két év során sikerült egy új, országos hasznosítási modellt bevezetni, amellyel a kiemelt örökségvédelmi helyszínek fenntarthatóbbá válhatnak.
Ennek szellemében a felújított műemlékek többféle funkciót kaptak.
Egy részük múzeumként szolgál, bemutatva egy adott épület történelmét és hozzá kapcsolódó kulturális örökséget, vagy közösségi térként működik, hozzájárulva a helyi identitás erősítéséhez és a közösségi élet fellendítéséhez, helyenként szálláslehetőséget kínálva, ahol a látogatók akár többnapos kikapcsolódásra is maradhatnak.
Oláh Zsanett legfontosabb eredményüknek azt tartja, hogy a tavalyi évben összesen 1,3 millió látogató látogatott el valamelyik megújult műemléképületbe.
További tervek a hasznosításra
Az örökségvédelmi feladatokért felelős társaság ügyvezetője beszámolt arról, hogy jelenleg a megújult műemléki helyszínek önálló turisztikai célpontokká alakítása, valamint a történeti kertek, parkok önálló turisztikai termékekké fejlesztése folyik.
Hosszú távú cél a turisztikai attrakciók fejlesztésével emelni a látogatószámot, a műemléki helyszíneket, kastélyparkokat bevonni a helyi közösségek mindennapjaiba, a négyévszakos hasznosítási modellel csökkenteni a szezonalitást, bővíteni múzeumpedagógiai programjaikat, valamint fenntarthatóbbá tenni a műemléki helyszínek üzemeltetését.
A tervek között szerepel emellett még:
- helyszínek bekapcsolása a térségi, országos és nemzetközi turisztikai élet körforgásába,
- a fennmaradt, illetve visszagyűjtött műtárgyakból hiteles kiállítások, tematikus tárlatok megvalósítása a megújult helyszíneken,
- önálló márkaépítés megkezdése helyszínenként.
Lázár János építési és közlekedési miniszter közel másfél éve jelentette be, hogy a kormány kastély-örökbefogadási programot indít. Ennek keretében az állam az épületeket ingyen adja át, azonban az úgynevezett örökbefogadónak cserébe vállalnia kell az esetleg felmerülő felújítási költségeket, az épület fenntartását és a közhasználati funkció biztosítását.
További állami fenntartású kastélyok kerülnek magánkézbe a kastélyprogram keretében Országszerte lehetett kastélyokra, illetve kúriákra pályázni a másfél éve bejelentett kastélyprogram keretében. Az év elején újabb 21 épületre lehetett jelentkezni, a pályázatok elbírálása folyamatban van. |