További állami fenntartású kastélyok kerülnek magánkézbe: a kastélyprogram év eleji pályáztatását a napokban zárták le – írja a Világgazdaság. A cikk felidézi: Lázár János építési és közlekedési miniszter közel másfél éve jelentette be, hogy a kormány kastély-örökbefogadási programot indít.
Ennek keretében az állam az épületeket ingyen adja át, azonban az úgynevezett örökbefogadónak cserébe vállalnia kell
- az esetleg felmerülő felújítási költségeket,
- az épület fenntartását
- és a közhasználati funkció biztosítását.
Emellett elidegenítési és terhelési tilalom is van 99 évre, vagyis a meghirdetett műemlék épületeket nem lehet eladni, zálogba adni, illetve csak az állami szerződésben meghatározott célokra lehet használni.
Az építési és közlekedésügyi miniszter a program bejelentése óta többször is ösztönzött név szerint nagyobb magyar cégeket – mint például az OTP, a Mol, a Richter, a 4iG, vagy az MBH Bank – arra, hogy pályázzanak az épületekre.
– Ezeket a magyar, általunk is sikeressé tett vállalatokat arra biztatjuk, hogy a profitot ne csak osztalék formájában juttassák a részvényeseknek, hanem a köz javára vállaljanak felelősséget ezen régi épületek sorsát illetően – mondta akkor a tárcavezető.
A Nádasdy-kastélyra sikeresen pályázó Richter a Világgazdasággal közölte, hogy a működtetésre vonatkozó részletek kidolgozása még folyamatban van, de kiemelt cél a kastély állapotmegőrzése.
A Richter főbb vállalásai között szerepel a kastély közgyűjteményi funkciójának fenntartása, az állagmegóváshoz, üzemeltetéshez és karbantartáshoz szükséges források biztosítása
– közölte a vállalat.
A minisztérium korábban elmondta, hogy 48 kastély közül nyolc került be a program első körébe, ezekre huszonkét pályázat érkezett és összesen négy pályázatot fogadott el a minisztérium, majd a nyertesnek kiválasztott hódmezővásárhelyi önkormányzat pályázatát felfüggesztette.
Lázár János az év elején egy közösségi média-videóban úgy fogalmazott, hogy a program nem áll le, az érdeklődés továbbra is nagy a nyílt pályázatokra.
A minisztérium a Világgazdasággal azt közölte, hogy február 28-án a törvény mellékletében meghatározott helyszínek közül további 21 épületre lehetett pályázni. A felhívás közzétételét követően 60 napig lehetett a pályázatokat benyújtani. A meghirdetett műemlékek listájából kiderül, hogy Észak-Magyarországtól a Dél-Dunántúlig számos épületre pályázhattak a cégek, illetve az önkormányzatok is.
Az Építési és Közlekedésügyi Minisztérium közlése szerint egyebek mellett az acsai Prónay-kastélyra, a dégi Festetics-kastélyra, a füzérradványi Károlyi-kastélyra, illetve a tatai Eszterházy-kastélyra lehet pályázni.
A lappal a minisztérium tudatta, hogy a pályázóknak szakmai és üzleti tervet kell összeállítania, melynek része egy tízéves felújítási, illetve egy harmincéves fenntartási és üzemeltetési terv is.
A kérelmekről Lázár János – aki a kulturális örökség védelméért felelős miniszter is – dönt a beérkezésüktől számított kilencven napon belül.
„A döntés során a miniszter mérlegeli, hogy a szakmai és üzleti terv alapján elérhető-e az ingatlan fenntartható fejlesztése és örökségvédelmi előírásoknak megfelelő védelme, valamint a műemlékek jövő nemzedékek számára való megőrzése” – írta az Építési és Közlekedésügyi Minisztérium.