(mire jó a hatalom…)

Kristóf Attila
2005. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy politikusaink el-elgondolkoznak-e azon, hogy a hatalom valójában mire jó, és ha szert tesznek rá a választók akaratából, milyen terheket és kötelezettségeket vesznek a nyakukba a nyilvánvaló előnyök mellett. Egy ország szempontjából elvileg az volna a legkedvezőbb, ha a politikai elit, illetve a kormányzat tagjai a legkiválóbb, legokosabb és legönzetlenebb emberek közül kerülnének ki, függetlenül attól, hogy melyik párt égisze alatt szerepelnek. Biztosra vehetjük azonban: ez a legkedvezőbb helyzet sohasem jöhet létre, mivel egyáltalán nem valószínű, hogy a legkiválóbb emberek foglalkoznak hivatásszerűen politikával. Még az sem biztos, hogy politikusnak lenni hivatás vagy akár szakma, amelyre hosszú éveken át tanulással, speciális képzéssel készül az ember.
A magyar politikai elitnek nincs semmiféle hagyománya és tudományos alapja, hacsak a szocialisták sokévi regnálását nem vesszük annak, s a pártfőiskolákat nem tekintjük magas szintű szakmai képzésnek.
A rendszerváltozás kezdetén jogászok, történészek és irodalmárok vitték a prímet az új társadalmi-politikai berendezkedés kialakításában, ami természetesen megfelelt az aktuális igényeknek, ugyanis egy lényegében törvényen kívüli országot kellett a törvényesség körébe vonni.
A magyar Országgyűlésben azonban nem néhány kiváló szellem, hanem közel négyszáz különböző képességű személy törvénykezik, s vívja azt a politikai, ideológiai harcot, amelynek eredménye határozza meg az ország szellemi, kulturális jellegét, nem kevésbé társadalmi szokásait, nemzetközi státusát és életlehetőségeit. Sajnálatos, hogy a küzdelem a magyar politikai életben szinte kizárólag a hatalom megszerzéséért folyik, s így részben a különböző kormányok működése is determinált.
Ennek előzménye és oka természetesen a több mint negyvenévi szocialista regnálás, amelynek utóhatása az MSZP működésén keresztül ma is érvényesül, s így az ország a múltját egyszerűen képtelen kiheverni. A Medgyessy–Gyurcsány-kormány idején világosan kiderült, hogy a szocialisták a hatalom megszerzése után rájuk háruló terhet, kötelességet és felelősséget egyszerűen képtelenek magukra venni, nem erre szocializálódtak, küldetéstudatuk a hatalom megszerzéséig terjed. Jellemző, hogy míg például Antall József egy egész életen át tartó politikai-szellemi felkészülés után lett Magyarország miniszterelnöke, majd 1998-ban Orbán Viktor tízévnyi kemény munka és rendkívüli politikai teljesítmény után foglalhatta el a miniszterelnöki széket, addig Gyurcsány Ferenc úgy pattant a magyar politikai élet középpontjába, miként Pallas Athéné Zeusz fejéből, teljes fegyverzetben, s minden különösebb erőfeszítés és felkészülés nélkül ragadta meg a főhatalmat. Ebben az a legfurcsább, hogy pártján belül sem tett semmi említésre méltót a hierarchiában betöltött vezető helyéért. A világ minden demokráciájában a hatalomra való felkészülés iskolája a párton belüli rangért folyó, sokszor évtizedekig tartó küzdelem.
Gyurcsányt egy berezelt párt berezelt tagsága mintegy biankó csekkel emelte hatalomra anélkül, hogy meggyőződött volna képességeiről. A majré lökte fel a trónra úgy, hogy ez a döntés számos, szívósan dolgozó szocialista politikust semmibe vett. De nem ez az igazi baj: a felelőtlen döntés, amelyet csupán a választási vereségtől való félelem motivált, a nemzet szempontjából abszolút érdemtelen Gyurcsányt Magyarország élére emelte, vabankra, mit sem törődve az esetleges következményekkel.
A közeljövőben ezektől a kiszámíthatatlan következményektől függ a sorsunk.
Ki vállalja a felelősséget, ha az immár fenyegető csőd bekövetkezik? Én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.