SME
Keresi a helyét az Európai Unión belül a visegrádi országok csoportja, csakhogy ez hiábavaló – írta tegnapi számában az SME című szlovák liberális polgári lap, amelyet az MTI idézett. A budapesti is csak olyan volt, mint a tucatnyi előző csúcstalálkozó: egy közös fénykép, a nagy semmi meg holmi udvarias közhelyek – fogalmaz az újság cikkírója, Peter Schutz, aki helyesli, hogy a cseh, a szlovák és a lengyel kormányfő elvetette magyar kollégájuk, Gyurcsány Ferenc ideiglenes EU-költségvetésről szóló ötletét. A lap szerint „a magyarok mindig is tobzódtak a visszhang nélkül maradt ötletekben”, és emlékeztet Medgyessy Péter tervére, aki a csatlakozást megelőzően viszontintézkedésekkel akart válaszolni az unió törzsországainak munkaerő-piaci korlátozásaira.
The Washington Post
Három amerikai haderőnem, a légierő, a hadsereg és a tengerészgyalogság vezető jogászai, az úgynevezett JAG-ek egy minapi kongresszusi meghallgatáson először fejezték ki nyilvánosan aggodalmukat azon definíciók miatt, amelyeket a Pentagon még az iraki háború kezdetén vezetett be a kihallgatások során alkalmazott kínzásokra vonatkozólag – írja a liberális fővárosi lap. Bár azok a levelek, amelyekben 2003. március–április során figyelmeztették a Pentagont, máig titkosak, bennfentesek szerint a szakemberek aggodalmának középpontjában az állt, hogy az általánosságban körülírt, kemény kihallgatási módszerek ellentmondásba kerülnek a hagyományos doktrínával, mert széles körű értelmezésre adnak lehetőséget. Féltek attól is, hogy az új módszerek nyilvánosságra kerülvén közfelháborodást váltanak ki – írja a lap, amely arra is emlékeztet, hogy a foglyokkal szembeni bánásmóddal és a kihallgatások módszerével szemben nem először merült fel belső kritika. 2002-ben a külügyminisztérium jogi tanácsadója fejezte ki nemtetszését, amikor a Bush-adminisztráció döntést hozott arról, hogy a genfi konvenciót nem alkalmazza az elfogott tálibokra és al-kaidás terroristákra.
The Washington Times
A konzervatív lap arról tudósít, hogy Randy „Duke” Cunningham kaliforniai republikánus képviselő, aki eddig nyolc ciklust töltött el a törvényhozásban, bejelentette: nem indul többet a képviselőségért. A vietnami háború ünnepelt ászpilótájának döntésében alighanem az ellene folytatott vizsgálat játssza a főszerepet. Felmerült ugyanis a gyanú, hogy Cunningham egy titkos berendezéseket szállító védelmi cég érdekeit jogsértő módon képviselte az amerikai tisztelt ház költségvetési bizottságának befolyásos védelmi albizottságában. A hírek szerint a képviselő ingyen használhatta a cég főnökének jachtját, aki ráadásul jelentős felárral vette meg tőle a házát is, amit később jóval kevesebbért adott tovább – a vádakat tagadó expilóta nagy hasznot hozó szolgálatait alighanem így hálálták meg.
Orbán Balázs: A Tisza és a DK nagykoalíciója összezárt
